“Venemaalt”, Vjatka-Petrograd – Appelviken “через Ревель” 1920

0651a-Venemaalt-Vjatka-Petrograd-Tallinn-Appelviken-1920

Siin näeme suhteliselt haruldast postisaadetist aastast 1920, mis saadetud Venemaalt Rootsi, Appelvikenisse läbi Eesti. Kaardipõhjana on kasutatud 1917.a. välja antud Kerenski ajutist tervikasja, mis 1920.a. polnud enam käibiv postimaksevahend. Kuigi kaardipõhjale trükitud mark oli kehtetu polnud saatmiseks marke vaja kuna Nõukogude Liidu algusaastatel prooviti pakkuda rahvale tasuta postiteenust. Samas oli Eesti poolt vaadates tegu maksmata postiteenusega, ning Eestis löödi peale lilla trahvitempel “Venemaalt / T 200 p”, kus “200” parandati postkaartide puhul pliiatsiga “100”-ks. Tähendas see seda, et kaardi saaja pidi maksma 100 penni.  Olen “Venemaalt” trahvitemplitest eelnevalt kirjutanud.

Kaart on 30.8.1920 postitatud Vjatka – Petrograd liinil tegutsenud postivagunis ning näeme ka halvasti loetavat Petrogradi transiittemplit kuupäevaga 2?.9.1920. Kuna suhted Eesti ja Venemaa vahel olid pärast Vabadussõda segased siis liikus ka post vaevaliselt. Venemaal ootasid saadetised isegi mitu kuud enne kui nad Eesti pole lähetati. Edasi ongi kaart jõudnud Tallinnasse, kus on löödud “Venemaalt” trahvitempel ning ka Tallinna transiittempel, millel kuupäevaosa kahjuks pole näha. Lõpuks, pärast kuuajalist rännakut, on saadetis jõudnud adressaadini Rootsis — seda kinnitab saabumistempel APPELVIKEN – 2.10.20.

Tundub, et Rootsis pole adressaadilt mingit trahvi sisse nõutud kuna selle kohta kaardil märkused puuduvad. Eestis lisatud trahvitempel näev välja tähelepandamatu ja oma kujult ei meenuta ka rahvusvahelist juurdemaksutemplit. Seega arvatavasti jäi see Rootsi postitöötajatel kahe silma vahele ja see saadetis liikus saatekulu tasumata.

Seda mis põhjusel on saadetis adresseeritud läbi Eesti ei oskagi öelda. Nagu näha on saatja juba saaja aadressi lisanud “через Ревель / Via Estland”.

0651b-Venemaalt-Vjatka-Petrograd-Tallinn-Appelviken-1920

Kaardi sain Iisraelist.

English summary: Here we see quite rare use of “Venemaalt / T 200 p” (“From Russia / T 200 p”) penalty mark on a postcard from Russia to Appelviken, Sweden via Estonia. On some reason the card was sent from Russia to Sweden via Estonia —  in address we can see note “via Estland”. Although “Venemaalt” penalty mark was added in Estonia, the addressee was likely not charged any additional tax in Sweden as there are no notes about that on the card. I suppose the Estonian “Venemaalt” mark was so weak and does not resemble international tax mark, so it was completely missed by Swedish postal workers.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga