Tähitud kiri Weissenstein – Fallersleben, 05.1918

0693a-Weissenstein-Fallersleber-1918

See 1918.a. saksa okupatsiooni ajal Paidest Kesk-Saksamaale Fallerslebenisse saadetud kiri kannab saksakeelset postitemplit WEISSENSTEIN – 30.05.18. 9-10 V – (ESTLAND). Kuna tegu on tähitud kirjaga siis on lisatud ka tähitud kirja numbriga kleepekas Weissenstein (Estland) No 21. Väiksem lilla raamitud tempel M.P.,k ehk (Militärische Postkontrolle Königsberg) on Königsbergis löödud tsensuuritempel. Kirja saajaks on Dr Hans Dähmann, Fallersleben ning kiri on kohale jõudnud nelja päeva pärast — seda kinnitab tagaküljel olev saabumistempel.

Tegu on filatelistliku postisaadetisega, ehk siis adressaat oli arvatavasti ise filatelist kes lasi endale saata erinevatest kohtadest kirju. Tähitud kirja saatmine maksis sel ajal 35 penni (15 kiri + 20 tähistusmaks), siin on peal 40-pennine mark. See mark üksikuna kirja peal on harvaesinev kuid siin on siiski tegu filatelistiku üle frankeeritud ümbrikuga, mis väärtust kahandab.

Saksa 1918.a. okupatsiooniaja kirjad (eriti tähitud kirjad) väikestest kohadest nagu Paide on harvaesinevad. Rohkem, kuigi mitte palju, liigub postkaarte. Kui kellelgi on juhtumist Weissensteini selle perioodi ümbrikke siis andke teada.

Nüüd vaatame teist samale saajale toodetud kirja, mis mõni aeg tagasi minu käest läbi käis. See on üsnagi sarnane, kuid lähetatud Tallinnast  18.07.1918. Tundub, et saaja on vahepeal mujale kolinud, sest kirjal on aadressiparandus, millega suunatakse kiri Fallerslebenist edasi Philippsthali. Esiküljel on lisaks tüüpiline suurem raamis Königsbergi tsensuuritempel.

0297a-Ob-Ost-Reval-Fallersleben-Phipillsthal-1918

All paremas nurgas näeme ka pisikest ekspert Valdo Nemvalz’i garantiitemplit NEMVALZ. Ise ma filatelistlikule ja mittetariifsele kirjale eksperdimärki ei lööks aga selles mõttes on kõik õige, et kiri ja ületrükiga mark on ehtsad ja ka reaalselt postist läbi käinud.

Alla vasakul on mõlemal kirjal lilla tempel Einschreiben, mis tähendab tähitud kirja. See pole postkontoris löödud tempel vaid saatja (või siis saaja enda poolt kui ta andis tühjad ümbrikud endale saatmiseks) poolt.

0297b-Ob-Ost-Reval-Fallersleben-Phipillsthal-1918

English summary: Here on topmost picture we see registered letter No 21 that is sent from Weissenstein (Paide) to Fallersleben in Germany on 30.05.18 during German occupation of Estonia. It is philatelic “product” as you can see from second cover that is quite similar, addressed to the same person but sent from Reval (Tallinn). Both covers are misfranked (required postage was 35pf). Covers, especially registered and non-philatelic covers of Ob. Ost period from small places like Weissenstein are scarce. If you happen to have any Weissenstein covers for trade please let me know.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga