“Venemaalt”, Petrograd – Pankjavitsa – Laura 1921

0412a-Venemaalt-Petrograd-Pankjavitsa-Laura-1921

See postkaart on saabunud Petrogradist Eestisse, Petserimaale 1921.a., kui pärast Tartu Rahulepingu sõlmimist 1920.a. hakkas ka post vaikselt Eesti ja Venemaa vahel uuesti liikuma. Kuna Lenini korraldusel oli alates 1917.a. lihtkirjade ja postkaartide saatmine vene rahvale tasuta, siis oli Venemaalt Eestisse saates meie posti jaoks tegu maksmata saadetistega.

Seoses sellega hakati saatekulu sisse nõudma saadetise saajalt, sarnaselt trahvi nõudmisega puuduliku frankeerimise puhul, kuid saajalt küsiti siiski tasu vaid kehtiva sisemaise postitariifi ulatuses, ilma trahvita. Et teha vahet tavalistel puudulikult frankeeritud saadetistel ja nendel, mis saabunud Venemaalt ja mis said erikohtlemise osaliseks trahvist loobumise näol, löödi 1920-1921.a. Venemaalt saabunud saadetistele peale kandiline kummitempel “Venemaalt”. Tempel sisaldas ka makstavat summat pennides — näiteks ülal oleval kaardil on punane tempel “Venemaalt / T. 200 p”, kusjuures “200” on pliiatsiga parandatud “100”-ks, kuna 100 penni ehk 1 mark oli sel ajal postkaarditariif. 200 penni ehk 2 marka oli kirjatariif, seega kasutati sama “Venemaalt / T. 200 p” templit nii kirjadel kui postkaartidel, kuid ainult postkaartidel parandati summa käsitsi “100”-ks. Selle kaardi saaja on pidanud maksma saadetise eest 100 penni ehk ühe marga. “Venemaalt”-tempeid esineb mitut värvi — punast, lillat ja musta ning vahepealseid toone, kuid kõik need on harvaesinevad.

Konkreetse saadetise teeb veel huvitavaks see, et see on saadetud Petserimaale, mille Eesti oli just äsja Tartu Rahulepinguga endale saanud. Kaart on aadresseeritud Pihkva kubermangu, Lavrõ postijaoskonda ja aadressis pole mainitud poole sõnagagi Eestit, seega on võimalik, et kaardi saatja ei teadnudki, et see piirkond kuulub nüüd Eestile.

Petrogradist 3. jaanuaril 1921.a. postitatud kaart on jõudnud Petserimaale ligi poolteist kuud hiljem, mis oli tol ajal Venemaalt läbi Vene posti saabunud saadetiste puhul tavaline. Postkaardil on Petserimaalt Pankjavitsa transiittempel Pankovitschi-A-EESTI (harvaesinev, H&O-s N.R. kuid lisas parandatud)  ja sihtkoha Laura 25. veebruari 1921.a. saabumistempel.

Kokkuvõttes väga huvitav saadetis, mille ma sain Soomest mõttega pakkuda seda ühele ameeriklasele mind huvitava Paidega seotud asja vastu vahetuseks aga jääb siiski mulle endale. Petserimaaga seotud postisaadetised on mulle väiksemat huvi pakkunud juba varem, mille tõttu oli mul juba mitu huvitavat asja enne olemas aga see konkreetne postkaart suurendas minu huvi selle piirkonna vastu suurusjärgu võrra. Tellisin juba ka raamatu “Petserimaa” ja kinnistus mõte hakata Petserimaaga seotud postisaadetisi tõsisemalt koguma. Nii lihtsalt see käibki!

Kellel aga on sealt kandist midagi huvitavat pakkuda andke teada. Ka huvitavaid fotosid.

0412b-Venemaalt-Petrograd-Pankjavitsa-Laura-1921

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga