Venemaa esimene postmark Paide templiga, 1858

0736d-Vene-Keisririigi-esimene-postmark-1857-Paide-Weissenstein-postiajalugu-ee

10. detsembril 1857 anti välja Vene Keisririigi esimene postmark, mis hakkas ametlikult kehtima 1. jaanuaril 1858. Mark oli hammastamata, nagu ka paljud teiste maade varajased margid. Pildil olev mark on minu jaoks põnev eriti selle tõttu, et see on tembeldatud Paides ja kasutatud on huvitavat kaherealist kuupäevata “вейсен штейнъ” templit, mida Hurda/Ojaste Eesti postiajaloo kataloogis sees ei ole, küll on aga Venemaal välja antud Dobini kataloogis (number 1.05). Selle templi eksisteerimise kohta olen varem teinud ka vastava sissekande, nüüd on siis kindel, et selline tempel siiski eksisteeris. Võib oletada, et see tempel oli kasutusel lühikest aega 1858. aastal kuni tuli uus numbritempel “384”. Võimalik ka, et natuke varem margieelsel perioodil. 

Margi nominaal oli 10 kopikat ja selle eest sai saata kuni 1 loodi (12,8 grammi) raskuse kirja. 10 kopikat oli tollal üsna suur raha ja kehvikutel arvatavasti kirja saatmisega asja ei olnud. Kui kellelgi on viidata mõnda allikat kus oleks näha tollased asjade/toidu hinnad siis oleks põnev need siin ära mainida.

Nende Venemaa esimeste markide hinnad on üsna kõrged (sadades eurodes ja enam) aga reaalselt on neid marke suurtel oksjonitel siiski pidevalt müügil, seega selles mõttes pole tegu haruldustega. Hinna ajab üles Venemaa markide kogujate suur hulk maailmas, seega Eesti materjali on tunduvalt odavam koguda ja sama raha eest saab palju haruldasemaid asju. Samas kui otsida ilusat marki mingi kindla väiksema koha templiga (nagu see Weissenstein) siis läheb ikka keeruliseks kuna on säilinud üksikud eksemplarid, kui üldse.

Kui kellelgi on mõni saadetis sellise Weissensteini templiga siis palun andke teada. Margi sain Šveitsist.

English summary: Here we see first Russian postage stamp issued in 1857. It is cancelled using dateless 2-line “вейсен штейнъ” postmark from Weissenstein (Paide). This postmark is not listed in Hurt/Ojaste Handbook and was likely in use in 1858 until numeral cancel “384” arrived. If you happen to have any letters that are cancelled using this postmark then please let me know.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga