Kiri Weissenstein – Ambla, 15. september 1944

0763a-Weissenstein-Ambla-DDP-september-1944

See ilma ümbrikuta saadetud kiri Järva Maavalitsuselt Ambla Algkooli õpetajale Elo Luntsile on tembeldatud Paides saksa ametipostitempliga 15. septembril 1944.a., ehk siis 7 päeva enne punaarmee lõplikku saabumist 22. septembril 1944.a. Tegu on hetkel hiliseima saksa okupatsiooniperioodil Paidest saadetud kirja või kaardiga, mida olen näinud. Kui kellelgi on mõni pärast 15ndat Paidest postitatud saadetis, siis loomulikult palun andke teada.

12-pennine Hitleri mark vastas Saksamaa riigisisele kirjatariifile, mis kehtis ka okupeeritud aladel, kaasa arvatud Eestis. Tihti saadeti niimoodi lahtiselt masspostitusi millele kehtis trükktoote tariif 3 penni, kuid siin on tegu tavalise kirjaga.

Õpetaja Elo Luntsi abikaasa Teet Lunts oli ka pedagoog ja Seidla algkooli juhata Järvamaal, “kuni 1941. aasta 31. juulil, just heinaveo ajal, tuldi Luntsule järele. Tõlki oli tarvis. Koju tagasi ta enam ei tulnud, leiti mõrvatuna Oeti metsatee äärest.”¹

0763c-Weissenstein-Ambla-DDP-september-1944

Kirja sain Soomest.

¹) “Õpilasring kujundas Teet Luntsust loodusvaatleja”, Järva Teataja 16.07.2011

English summary: This letter sheet was sent from German occupied Paide (Weissenstein) to Ambla on September 15, 1944 — 7 days before Russian forces captured the town on September 22, 1944. Currently this is the latest item from German occupation period, posted from Paide, that I’m aware of. The letter was sent to teacher in primary school of Ambla, asking her to submit paper to confirm education. 12rpf Hitler stamp with “Ostland” overprint covers inland letter tariff. Note that on many cases such folded letters were mass mailings and used printer matter tariff 3rpf, but on this case this is written letter and not printed matter, so 12rpf is correct franking.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga