Kas lillemustrimargid postisaadetistel on üle hinnatud?

Täna tahaksin natuke “filosofeerida” Eesti Vabariigi algusaastate postiajaloo teemal. Kuna mul on süvendatud huvi Paide linnas kulgenud postisaadetiste vastu, siis peale huvitavate Paide saadetiste kogumise kogun ma ka kokku internetis ja mujal nähtud Paidega seotud saadetiste pilte ja sisestan need enda andmebaasi, et saaks parema pildi Paide postiajaloost (kuni 1944). Visuaalset andmebaasi kasutades saan kerge vaevaga näha mingil ajaperioodil Paides kulgenud saadetisi või näiteks näha kõiki saadetisi, millel on peal mingi konkreetne postmark, kus on kasutatud mingit kindlat postitemplit jne. Hetkel on mul andmebaasis üle tuhande läbi Paide kulgenud saadetise fotod, millest umbes veerand on mu enda kollektsioonist. See number lubab hakata tegema mingeid järeldusi ja mingil määral saab neid ühe linna piires tehtud järeldusi üldistada ka tervele Eestile.

Paidest aastatel 1918-1928 välja saadetud saadetiste esinemissagedus minu andmebaasis (selle postituse kuupäeva seisuga):

1918 (nov-dets) — 2 tk
1919 — 46 tk
1920 — 18 tk
1921 — 17 tk
1922 — 3 tk
1923 — 12 tk
1924 — 4 tk
1925 — 5 tk
1926 — 7 tk
1927 – 5 tk
1928 – 2 tk

Siit on selgelt näha, et 1918.a. lõpu saadetised on selgelt haruldased, kuna olid segased ajad ja Eesti Post alustas tööd alles novembri lõpus. Olen näinud ainult kahte Paidest 1918.a. lõpus välja saadetud asja, millest ühest olen eelnevalt juttu teinud.

Edasi jõuame aga aastasse 1919, mis oli postiajaloo kontekstis ka väga huvitav, kuna kasutusel oli mitmesuguseid ajutisi lahendusi ja ajutisi templeid, postimeistri hammastusi jmt. Samas kui vaatame ülal tabelis andmebaasis olevate 1919.a. saadetiste arvu, siis on see tegelikkuses kordi suurem kui hilisematel aastatel. Ehk siis teisisõnu — turul on üllatavalt palju 1919.a. kraami! Ma pakun selle fakti üheks põhjuseks asjaolu, et Eesti Vabariigi kui uue riigi postiajaloo ja markide vastu oli maailmas väga suur huvi. Kulgenud ümbrikud ja saadetised koguti kokku ja jõudsid kollektsioonidesse, mitte ei rännanud prügikasti, nagu näib olema juhtunud hilisematel aastatel. Nagu näeme siis juba 5 aastat hiljem kulgenud kraami esinemissagedus on isegi 10 korda väiksem. Teine põhjus on ka see, et andmebaasi satuvad enamik varasemaid asju aga hilisematest päris iga igavat pühadekaarti ei ole pannud, seega tekib sellest ka statistiline viga sisse.

Samas on selles kontekstis üllatav, et 1919.a. kraami kataloogi- ja turuhinnad on üsna kõrged. Võtame näiteks 1919.a. lillemustrimarkidega saadetised. Leidsin 30 Paidest kulgenud saadetist. Selgelt on roheline 70-pennine mark harva esinev, kuna seda esineb vaid 2 korda. Samas teised nominaalid on pigem levinud.

Siit jõuame edasi teise teemani, milleks on mingi konkreetse margi esinemissagedus. Kerime korraks postituse algusesse tagasi ja vaatame illustreerivat fotot saadetisest, mis frankeeritud tavalise 70-pennise kajakamargiga. Tegelikult oleks ma pidanud sõna “tavalise” panema jutumärkidesse, sest Paide kontekstis esineb see andmebaasis ainult kolmel postisaadetisel, 15 kop. nominaaliga lillemustrimark aga kahekümnel. Kataloogi- ja turuhind on aga viimasel tavaliselt mitu korda kõrgem. Samas võiks olla ka vastupidi.

P.S. Seoses selliste uurimustega palungi kõigil saata mulle enda kogus olevate Paide-asjade fotosid. Mida rohkem materjali andmebaasi saab seda parema ülevaate see annab.


English summary: In this post I make some conclusions from my database of postal history items related to town Paide (up to 1944). Currently I have about 1000 Paide related items in database, of which about 450 were sent out of Paide. In table you see how many items from years 1918-1928 are recorded in database and it shows that, surprisingly, there are plenty of items from year 1919 on market. Many times more than items from the following years. For example I have recorded 20 items franked with 15 kop. flower design stamp, but on the other hand only 3 items are franked with 70p seagull, which is generally ranked as more common.
P.S. To make statistics like this I urge everyone to send me photos of Paide-related items from their collection (up to 1944).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga