G. Stammi õlle- ja limonaaditehas Paides, Tallinnasse 05.1919

0635a-G-Stamm-olletehas-Paide-Tallinn-1919-postiajalugu-ee

See atraktiivne tähitud kiri postitati Paidest G. Stammi õlle- ja limonaaditehasest Tallinnasse 27.05.1919. Marke on peal 1 marga eest, mis vastas teise kaalukategooria tähitud kirjale (30 kop/penni 16-30 grammine kiri + 70 penni tähistusmaks). 15-kopikaliste lillemustrimarkide paaril on kohalik postimeistrihammastus, mis iseenesest pole haruldane, kuna Paides kasutati postimeistrihammastusega marke üsna palju. Tähitud kirja number “No 506” on kirjutatud käsitsi ning lisatud kohanimi haruldase “Paide” ridatempliga. Teadaolevalt Paides seda ridatemplit markide kustutamiseks ei kasutatud, kuigi võimalik, et mõnel saadetisel seda mingil põhjusel tehti. Kui kellelgi on sarnase “Paide” ridatempliga kustutatud marke või saadetisi palun andke kindlasti teda. Aga huvitav on ka kalendertempel, millega on kustutatud ümbrikul olevad margid…

Nimelt selle esimese korraliku eestikeelse PAIDE-A-EESTI kalendertempli kasutuselevõtt toimus tõenäoliselt nädalapäevad enne selle kirja saatmist. Tänase seisuga olen ma näinud ajutiselt kasutusel olnud venekeelset templit viimase kasutuskuupäevaga 20.05.1919 ja seda eestikeelset sildtemplit kuupäevaga 23.05.1919, ehk siis eestikeelne PAIDE-A-EESTI kalendertempel saabus 20-23. mail 1919.a. See kiri on lähetatud nädalapäevad hiljem, 27. mail.

Kirja saajaks Tallinnas on märgitud An der Generalbevollmächtigten der Darlehnskasse Ost, pr.adr. Geschäftsträger des Deutschen Reiches für Estland, Narvsche str. 11, Reval, mis võiks vist kõlada umbes nagu Ida-alade hoiukassa kõrgemale esindajale, Suur-Saksmaa saatkonna kaudu, Narva mnt. 11, Reval. Kiri on kohale jõudnud järgmisel päeval.

0635d-G-Stammi-olletehas-Paides

Sellel fotol, mis pildistatud Vallitornist 20. sajandi esimesel kümnendil, ongi näha Stammi valdused Paide äärelinnas, Veski tänaval. Õlletehase hoovist paistab ka hirmkõrge puuhalgude kuhi. Kahjuks seda ilusat Pärnu jõge enam Paide selles linnasosas pole, sest on nutikaid inimesi kes arvasid, et jõgi võiks Paidest suure kaarega mööda minna ja siis see tehtigi ära.

20. sajandi algul paistis Paide silma joogikohtade rohkuse poolest. Arvatavasti oli põhjuseks see, et joogid valmisid kohapeal. Paide õlletehase asutas 1853. aastal kaupmees Gustav Stamm. Õllevabrik asus jõe ääres (praegune Veski tn. 16). Hoone on säilinud ja selles asus veel hiljuti puidutööstus. Hiljem jätkas õllepruulimist G. Stammi poeg August. Peale õlle- ja limonaadivabriku kuulusid talle õllepoed Tallinna, Pärnu ja Aia tänaval. A. Stamm oli linna aukodanik ja linnavalitsuse liige, tuletõrjeseltsi esimees ja kohaliku muuseumi kassapidaja. 1894. aastal tootis Stammi tehas 13 000 pange (u. 160 000 liitrit) õlut. Tuntuimad margid olid “Saazerbräu”, “Pilsener Bier” ja “Salon-Bier”. Peale õlle valmistas Stamm Veski tänav 16-18 asuvates hoonetes limonaadi, mida müüdi muuhulgas Vallimäe salong-suvekohvikus.¹

Ümbriku saatmise ajal enam ise õlut ei toodetud kuna õlletootmine oli soiku jäänud Esimese Maailmasõja tõttu, mil alkoholimüük keelati.

Siin paar tsaariaegset Stammi õllepudeli silti.

G-Stamm-Weissenstein-Lagerbier
G. Stamm, Weissenstein, “LAGERBIER”. Tiit Kruusmanni kogust.
G-Stamm-Weissenstein-Pilsener-Bier
G. Stamm, Weissenstein, “PilsenerBier”. Tiit Kruusmanni kogust.

Pikemalt on Paide joogitööstusest kirjutatud Weissenstein.ee lehel. Ümbriku sain Soomest.

¹ Entsüklopeedia Järvamaa 3, lk 303.


ENGLISH SUMMARY: This nice early registered letter was sent from G. Stamm beer and lemonade factory in Paide to Tallinn. It is franked by total 1 mark that corresponded to second weight class inland registered letter (30p letter 16-30gr + 70p registering). Two 15 kop stamps have local postmaster perforation which was common in Paide at that time. Registration label “No 506” is handwritten and provisional line postmark “Paide” was used as part of R-label. Likely this “Paide” provisional line postmark was not used for cancelling stamps. If you have any stamps or covers with this postmark please let me know. The use of PAIDE-A-EESTI postmark is very early, this first Estonian language calendar postmark in Paide arrived likely in May 20-23, thus some weekdays before this envelope was sent on May 27, 1919. Until that Imperial-Russian calendar postmark was temporarily used.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga