Kiri punaväelasele, Donbass – Paide, juuli 1941

0814a-Punaarmeelase-kiri-Donbass-Paide-1941-postiajalugu-ee

Siin üks suvesõja ajal, juulis 1941.a., punaarmeelasele Paidesse saabunud tasuta välipostikiri. Kirjal on 5. juuli 1941.a. postitempel “КАТЫК СТАЛИНСК” (ehk teisisõnu Katõk Stalini oblastis). See Donbassi (Ukraina) kaevandusasula on praeguseks ühinenud koos teiste väiksemate kaevandusasulatega linnaks nimega Šahtarsk. Hetkel asub see Venemaa pool ärastatud “Donetski Rahvavabariigi” territooriumil.

Kiri on Paidesse jõudnud umbes 15-16. juulil (tagaküljel 15. juuli Tallinna transiittempel, 2 nädalat hiljem olid linnas juba sakslased). Saajaks on punarmeelane Mihhail Ivanovitš Lukašov ja aadressiks Eesti NSV, Paide, Postkast 16. Postkastist 16 on ka eelnevalt juttu olnud seoses Paides asunud Punaarmee väeosadega. Ma millegipärast oletan, et kirja saaja oli Ukrainast pärit “vabastaja” kes sai mõnelt sõbralt või koduselt kirja. Huvitav oleks teada, kas ta kuulus koos eestlastega samasse väeossa või jagasid mingid sissetoodud venelastest koosnevad väeosad Laskurpolguga sama postkasti? Ega mul praegu mingit ülevaadet Paides asunud Punaarmee väeosadest ja nendega liidetud endistest Eesti väeosadest pole. Kui keegi teab soovitada head kirjandust antud temal siis kuulan hea meelega.

Minu jaoks huvitav leid, kuna selliseid kirju sõjaajast palju ei liigu ja ma ei osanud oodatagi, et leian sarnase Paidega seotud asja (Iisraelist).

0814b-Punaarmeelase-kiri-Donbass-Paide-1941-postiajalugu-ee

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga