Eesti esimene postmark, Paide – Türi 1918

0359-Eesti-esimene-postmark-Paide-Türi-21-12-1918

Paidest 21. detsembril 1918 Türile saadetud postkaart, mille margistamiseks (frankeerimiseks) on kasutatud iseseisvunud Eesti Vabariigi esimest postmarki. Lillemustriga 5-kopikane roosa postmark anti välja 24. novembril 1918 riigisiseste postkaartide frankeerimiseks  ja see tariif kehtis kuni 31. detsembrini ehk ainult umbes 5 nädalat, mille tõttu see lillemustriga mark üksikfrankeeringuna on suhteliselt harvaesinev. Juba 1. jaanuaril 1919 tõusis postkaarditariif 15 kopika peale, 5 kopikaga sai veel paar kuud saata kuni 15-grammist trükitööd.

Kuna vastloodud Eesti postiametil puudusid alguses ka eestikeelsed postitemplid, siis kasutati mõnda aega edasi olemasolevaid venekeelseid templeid, mis olid meil olnud kasutusel Vene Keisririigi poolt enne Eesti iseseisvumist. Esimene eestikeelne tempel tuli Paides kasutusele mai keskel 1919.a., selle ajani kasutati ajutiselt pildil olevat venekeelset templit (~ 6 kuud). Kuna venekeelsed templid olid iseseisvunud Eesti postkontorites kasutusel valdavalt lühiajaliselt siis on ilusad postisaadetised nende templitega suhteliselt harva esinevad.

Kaardi saajaks on Voldemar Oselin (hiljem Olevik), kelle kohta mul palju infot pole. Tundub, et ta on lõpetanud Paides kooli ja kuulsin, et ta olevat hiljem olnud Türi postkontoris (juhataja?) ja olevat segastel asjaoludel hukkunud II Maailmasõja alguses (?). Kui keegi teab midagi täpsemalt palun andke teada.

Esimese margi kohta saab detailsemalt lugeda portaalist filateelia.ee.

Üks mõte “Eesti esimene postmark, Paide – Türi 1918” kohta

 1. Dear Sir od Madam,
  I have a question about this postcard by WITTORF.
  The farm is in KURLAND and the card is from Series 4.
  How can the stamp mark “Weissenstein” end of December 1918 be explained.
  German troops had already been withdrawn, as far as I know.
  Thank you for any hint
  Yours Dirk Erpenbeck

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga