22. juunil 1941 tungisid Saksamaa väed teise maailmasõja käigus Nõukogude Liitu ja algas sõjaperiood, mida Nõukogude Liidus ja ka Eesti NSV-s nimetati Suureks Isamaasõjaks (fašistlike röövvallutajate vastu).
Kohe sõja esimestel päevadel hakati Nõukogude Liidus ning seega ka Eesti NSV-s mobiliseerima strateegiliselt tähtsate asutuste personali, millest jutustavad järgmised 2 postkaarti.
Juba sõja algusele järgmisel päeval, 23. juunil 1941, on Punalipulise Balti Laevastiku Tallinna Laevaremonditehas saatnud oma töötajale Friedrich Usinale järgneva pakilise tööle ilmumise käsu:
“PBL Tallinna Laevaremonditehase ÜLEMA käsul olete kohustatud viibimata ilmuma oma töökohta.”
Mõni päev hiljem, 28. juunil 1941 (postitempel 29. juuni), on Tartu Meditsiiniline Keskkool (täna Tartu Tervishoiu Kõrgkool) saatnud Paidesse Heljo Rohskale sõnumi sarnasel 20-kopikasel NSV Liidu tervikasjal.
Siingi kohustab Tartu Meditsiinilise Keskkooli sekretär kaardi saajat kesksuvel koheselt kooli tagasi ilmuma:
“Teatan, et Tervishoiu Rahvakomissariaadi korraldusel algavad kursused õdedele 1. juulil millest peavad kõik õed osa võtma, sellepärast tuleb Teil viibimata kooli tagasi pöörduda, sest kõik kooli õpilased peavad 1. juuliks olema kohal.”
Kuna kaardil on 1. juuli Paide saabumistempel, siis on võimalik, et kaardi saaja siiski õigeks ajaks kohale ei jõudnud. Heljo Rohska oli tuntud Paide fotograafi Jaan Eelnurme (endise nimega Johannes Ehrenwerth) tütar. Kaardi saatmise aadressil Paide, Rüütli 12 asus ka Jaan Eelnurme fotostuudio.