Eesti tuberkuloosi vastu võitlemise sihtasutuse jõulumark, Tallinn – Helsingi, 1939

Sel 20. detsembril 1939.a. Tallinnast Helsingisse saadetud jõulutervitustega vaatekaardil on lisaks 10s Pätsi näopildiga margile peal ka Eesti tuberkuloosi vastu võitlemise sihtasutuse 1939.a. jõulumark, mille abil koguti sihtasutusele raha tuberkuloosihaigetele töökoja loomiseks. Mark oli eraalgatuslik, maksis 5 senti ja sel puudus postiväärtus.

Postmarkidega sarnaseid kleebiseid ja reklaammarke ei tohtinud postieeskirjade kohaselt panna postmarkide kõrvale, need pidi postkaardil panema vasakpoolsesse teksiosasse ja ümbrikul tagaküljele. Seega üldjuhul ei ole need postisaadetistel templi all, mis teeb ka võimalikuks neid hiljem “kuritegelikult” vanale saadetisele peale kleepida, et seda “väärtuslikumaks” teha. Siin aga on jõulumark Soome lilla tsensuuritempli “Sotasensuurin tarkastama” all — kuna käimas oli Talvesõda kontrolliti ka postisaadetisi.

Templi all olevate jõulu- ja reklaammarkidega saadetised on harva esinevad. Kuigi sellised margid polnud ametlikud postimaksevahendid, teevad nad postisaadetised siiski huvitavamaks.


Allikad:

Nõmme Leht nr. 38, 18 november 1939
Töö ja Tervis nr. 12, 1939

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga