Eile lõppes osta.ee oksjonikeskkonnas kahepäevane kiiroksjon, kus oli müügil “SUPPER PÕNEV TEMPLIKOGU!!!“. Sellist asja iga päev ei näe, et keegi müüks oksjonil hulganisti vanu postitempleid. Vanadest templitest oli ka seekord asi kaugel, kuna tegu oli võltstemplitega, mida on kasutatud markide järeltembeldamiseks ja ka võltsitud postisaadetiste tegemiseks.
Võhikule võivad pildil olevad templid tunduda ehtsad aga need on kõik järele tehtud ja nendel kalendertemplitel ei saa muuta kuupäeva, seega kõik võltstempeldused tulevad ühe kindla kuupäevaga. Sama ka tähitud kirjade numeraatoritel. Originaal-kalendertemplid olid metallist ja tugeva ehitusega, need on aga arvatavasti pehmest materjalist, mistõttu jätavad tempeldamisel ka teistsuguse, “pehme” kujutise, rääkimata sellest, et vanaaegset templivärvi on keeruline jäljendada.
Õnneks olid oksjoni juures detailsed pildid pakutavast kaubast, mille tõttu on meil nüüd hea ülevaade konkreetsetest võltstemplitest ja nendel kasutatud kuupäevadest. All paremas nurgas on näha ka “10 12” numbripaaridega tempel, mille abil on tehtud punase risti markidele võltsületrükke. Korraga saab “üle trükkida” 6 marki.
Miks üldse teha võltstempleid? Põhjus lihtne — paljud margid on tembeldatuna ehk kasutatuna palju kallimad, eriti postisaadetistel (ümbrikud, postkaardid). Seega saab odavalt osta vanad kasutamata margid ja nendest teha “kasutatud” marke või postisaadetisi, mida müüa edasi juba palju kallimalt. Muidugi pole need konkreetsed templid ainukesed võltstemplid — neid on veel. Ka on mitmed originaal-postitemplid sattunud pärast sõda erakätesse ja neid on kasutatud järeltembeldusteks ning ka postisaadetiste võltsimiseks.
Kirjutasin seda kaupa müünud tegelasele ka, et ta müüb võltstempleid ning oleks hea, kui need jõuaksid Eesti Postimuuseumisse, mitte erakätesse. Mingit vastust ei tulnud. Oksjon lõppes siiski positiivselt, kuna oksjonivõitjaks osutus isik, kes on huvitatud, et need templid erakätesse ei jõuaks.