Eesti Vabariik XX, Pärnu Postkontor 24.02.1938

Pärnu-postkontor- 24-02-1938

See ülesvõte Pärnu postkontorist on tehtud eile 75 aastat tagasi, Eesti Vabariigi XX juubelil 24.02.1938.a. Oleksin selle pildi meeleldi pannud üles eile, aga kuna sain ta alles täna posti teel otse Pärnust, siis siin ta on.

Vaades kui pidulikult on ehitud postkontor ja vaades ka samal päeval tehtud pilti Paide raekojast, mis sarnaselt kaunistatud, tekib vägisi arusaam, et tol ajal oli vabariigi aastapäev kuidagi pidulikum sündmus kui tänapäeval. Pean tunnistama, et ka ma ise vist pean Eesti Vabariiki suheteliselt iseenesestmõistetavaks ja seetõttu tunduvad need vanad pildid kuidagi sügavamõttelisemad kui tänapäevane tüüpiline vabariigi aastapäev — presidendi vastuvõtu moešõu, paraad jms. Televisioonis on näha vabariigi aastapäeva aga kas seda on näha ka tänavapildis? Vist eriti mitte.

Tahaks öelda paar sõna ka huvikaaslastele. Nagu teame siis eestlase lemmiktoit pidavat olema teine eestlane ja nii see on üsna tihti ka kollektsioneerimise valdkonnas. Sõbralikku aitamist on pigem vähe ja huvikaaslastelt üritatakse koorida kümme nahka. Vanad täissöönud isendid ja eksperdid eriti enda teadmisi (tasuta) avaldada ei taha, tundub, et hoitakse pigem iseendale hauapanusteks. Pahatihti ollakse ka nooremate vastu üleolevad, pole siis ime, et noori kogumishuvilisi eriti palju peale ei kasva.

Olgem huvikaaslaste vastu sõbralikumad ja ärgem üritagem teineteist pidevalt nöörida. Tundkem rõõmu, kui teine saab enda kogusse oodatud asja selle eest neeru loovutamata. Me ei pea endale koguma kõiki maailma asju. Miks mitte loovutada mõni asi, olgugi et ilus, mida me süvendatult ei kogu, teisele kes seda teemat erilise hoolega korjab? Jagatud rõõm on ju topelt rõõm. Mõtle selle peale.

Elagu Eesti (ja hoidkem kokku)!

 

2 mõtet “Eesti Vabariik XX, Pärnu Postkontor 24.02.1938” kohta

  1. Mulle meeldivad kaks viimast lõiku! Oman sama seisukohta. Õnneks on ka teistsuguseid kollektsionääre, vähe aga paari olen kohanud. 🙂

  2. Mis pidu siin katkutõbises ühiskonnas ikka pidada.Pole VABAriiki,varsti ka riiki,elanikkond haihtub olematusse iseenest. Küllap keelatakse see 24.02 ükskord,sest kellega peeti sõda tookord,need olid väljavalitud kes olid ühendamas kogu maailma,must politrukk jooksis naagan püsti, “Edasi , za Trotski,
    za Karla Marksa!” Nendega ei oleks tohtinud sõda pidada üleüldse mitte!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga