Täna on mul hea meel tutvustada ühte Paide-kontekstis haruldast saadetist aastast 1944. Tegu on Paide Kaitseväeringkonna Staabist saadetud tähitud SS-välipostikirjaga, mis kulgenud läbi Eesti posti, lisaks on veel tegu kaks korda kasutatud ümbrikuga, mis algselt saabunud Tallinnast, 20. Eesti SS-vabatahtlike diviisi staabist Paidesse.
Ümbriku viimatiseks lähetajaks Paidest (13.06.1944) on Musterungskomission – Weissenstein / Kaitseteenistuskomisjon – Paide, saajaks Kuressaare Tööamet (saabunud 16.06.1944). Kiri on liikunud läbi Eesti postiameti, millele viitab Paide-C-EESTI postitempel, ka on kasutatud kakskeelset Weissenstein/Paide tähitud kirja silti (number 467). Kuupäev 13.06.1944 on minule hetkel teada olevalt hiliseim postitempli Paide-C-EESTI kasutus, aga muidugi on võimalik, et ilmub välja veel hilisemaid, kuna venelased saabusid lõplikult alles kolm kuud hiljem. Kuna see oli ainuke Saksa okupatsiooni ajal Paides kasutusel olnud Eesti tempel siis seega ka hetkel teada olevalt hiliseim Eesti templi kasutus Paidest.
Sain selle ümbriku posti teel ühe suurekaliibrilise soomlasest koguja käest ja suur oli üllatus kui kodus avastasin, et ümbrik on kaks korda kasutatud (teistkordseks kasutamiseks ümber pööratud ja pruuni kondiliimiga uuesti tagant kinni liimitud). Kui olin kondiliimi lahti aurutanud ja ümbriku tagurpidi pööranud, siis tuli välja selline asi:
Ümbrik on algselt postitatud Tallinnast (19.04.1944) Paidesse (saabunud 21.04.1944), saatjaks Eesti Kaitseväeringkondade ülem, saajaks Paide Kaitseväeringkonna Ülem. Kulliga lillalt kirjatemplilt võime lugeda: Waffen-SS / Der Generalinspekteur der estnischen SS-Legion ehk Relva-SS / Eesti SS-Leegioni ülemjuhataja. Algselt Eesti SS-leegionina tuntud väeosa oli 1944.a. jaanuaris siiski saanud nimeks 20. Eesti SS-vabatahtlike diviis (20. Estnische SS-Freiwilligen-Division), kuid kirjatempel jäi arvatavasti muutmata.
Algselt Tallinnast Paidesse kulgenud ümbrik kannab Saksa ametiposti templit Reval-c-DDP OSTLAND ja vastavalt ka ükskeelset Reval tähitud kirja silti (number 640), mis oli kasutusel ametiposti poolt. Huvitav, miks Paidest Kuressaarde saatmiseks ei kasutatud Saksa ametiposti, vaid Eesti posti? Arvatavasti asusid mõlemad Paides samas kohas.
Välipost tasuta, seepärast pole kirjal ka marke. Saksa väliposti tasuta saatmise eelduseks oli väeosa/asutuse briefstempel’i ehk kirjatempli olemasolu ümbriku asumises vasakus nurgas ning märge “Feldpost”. Selliseid kirju võis ka postkasti lasta ilma markideta.