November 1944, Tallinn, äsja Punaarmeesse mobiliseeritu saadetud välipostkaart

Sellise Punaarmee “Kodumaa eest, Stalini eest!” propagandapostkaardi on saatnud 19-aastane ilmselt mobiliseeritu Illar Uuskam Tallinnas oma sõbrale 24. novembril 1944, kui Punaarmee oli Eesti taas okupeerinud. Kaart ei ole kulgenud läbi sõjaväe välipostisüsteemi, läbi mille oleks see arvatavasti liikunud mitu nädalat, vaid on lastud Tallinnas avalikku postkasti ja see on saanud peale 26. novembri masintempli ja sinise tsensoritempli numbriga 25084. Saatja aadressiks on Punaarmee välipostinumber 37388A, mis kuulus 220. tagavara-laskurpolgule (8. Eesti Laskurkorpus). Kui 1941.a. sundmobilisatsioon Punaarmeese on Eestis laiemalt teada, siis hakkasid venelased ka 1944.a. sügisel siia jõudes kohe kiiruga uuesti mobiliseerima, kuna vene armees on teadupärast kogu aeg kahuriliha puudus olnud. 1944.a. lõpus sundmobiliseeriti 1905–1926 sündinud meesterahvad, ehk 18-39 aastased. Kaardilt võime lugeda järgmist teksti:

Tere Ats!

Mul on muidugi teadmata, kas sa minu kirjad oled kätte saanud. Mina sult seni vastust saanud pole. Mulle polegi vist mõtet enne kirjutada kui olen kindlasse üksusse määratud, sest praegu on mul iga mõne päeva tagant uus väliposti number. Seni pole veel mingit nimetamisväärset õppust saanud. Rahaga pole ka siin midagi peale hakata, sest puudub otsene side välismaailmaga. Söögiolud on võrdlemisi keskmised. Muret teeb ainult elamu küsimus kui ka riided. Olen praegu seal, kuhu arvasin minevat, kui linnast läbi käisin (jaama lähedal).

Tervitades Illar

Ega sellise propaganda-motiiviga kaart ei pea automaatselt tähendama, et saatja oli padukommunist, pigem oli see kaart, mis tal oli võimalik kuskilt kätte saada. Kuigi on ka võimalik vastupidine olukord. Aga 1944 ja 1945.a. mobilisatsiooniga tuli kokku ka omajagu eelnevalt Omakaitses, saksa sõjaväes teeninud ja abiteenistuse kontingenti, kes nägi selles võimalust ennast kuidagigi legaliseerida ja meestepuuduses punaarmee vaatas sellele algselt ka läbi sõrmede — küll hiljem tegeleme nendega. Kokku mobiliseeriti Eestis punaarmeesse 1944.a. sügisel ja 1945.a. kevadel ligi 20000 meest, kelledest paljude jaoks polnud sõda veel läbi, kuna osa leidis ennast varsti ka Kuramaalt rindelt.

Kui keegi teab kaardi saatja kohta täpsemalt või oskab mind muul moel parandada, siis andke ikka teada.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga