Eesti Vabariigi postiteenistus alustas pärast Saksa okupatsioonivägede lahkumist Paides tööd 19. novembril 1918. Algselt olid tööl ajutine juhataja Rudolf Reinmann, ametnik Evald Einbaum, 2 kirjakandjat ja sulane.[1] Kuna esimesed Eesti Vabariigi lillemustriga postmargid saabusid alles kuu lõpus, siis seni sai kirja ja kaarti saata vaid postkontoris kohapeal sularahas tasudes. Sellistele saadetistele tehti margi asemel pliiatsiga vastav postimaksu tasumist tõendav märge. Kuna margieelsest perioodist on säilinud vähesed saadetised, on need valdavalt haruldased, eriti väiksemate kohtade omad.
See kiri on lähetatud Paidest Käru mõisa 25. novembril 1918. Kuigi kirjale on kleebitud saksa okupatsiooni ajal kehtinud Ober Ost postmark, siis see nüüd enam ei kehtinud ja seda pole ka sellepärast tembeldatud. Lilla pliiatsiga on tehtud märge “15 kop makstud” ning arvatavasti ametniku Evald Einbaumi allkiri. Lisaks ajutiselt kasutusel olnud venekeelsele ВЕЙСЕНШТЕЙНЪ **в postitemplile (eestikeelne kalendertempel tuli alles mais 1919) on siin kasutatud ajutist Paide ridatemplit. See viimane üllatab eriti, kuna seni arvasin, et seda löödi ainult tähitud kirjadele ajutiste R-siltide jaoks.
Ka see kiri on saadetud Paidest Käru mõisa, 2 päeva pärast postkontori avamist, 21. novembril 1918. Üldjoontes on kiri sarnane eelnevale, kuid seekord on märke “15 kop makstud” juures postkontori ajutise juhataja Rudolf Reinmanni allkiri. Ka siin on näha lisaks venekeelsele ВЕЙСЕНШТЕЙНЪ **в kalendertemplile ajutist Paide ridatemplit lihtsaadetisel.
Mul on hea meel, et need 2 olulist saadetist jõudsid minu Paide postiajaloo kogusse. Mul ei ole seni õnnestunud rohkem Paidest saadetud “Makstud” saadetisi näha. Kui kellelgi on mõni, siis oleksin väga tänulik, kui saadaksite mulle pildi.
[1] ERA.54.2.455 Kirjavahetus Paide p.t.k. isikulise koosseisu kohta ja töötajate nimekirjad 1918-1932