Irboska kipsivabrik Petserimaal

0373a-Irboska-Gips-kipsivabrik-Irboska-vaksal-1926

See tähitud kiri on saadetud Petserimaalt Irboska vaksalist kipsivabriku AS “GIPS” poolt Tallinnasse, Eesti Tarvitajate Keskühisusele 31. mail 1926.a. Marke peal 20 marga eest, mis vastas sisemaise tähitud kirja tariifile (10 mk kiri + 10 mk tähistusmaks). Tüüpiliste 10-margaste sepamarkide asemel on kasutatud vähem levinud 9-margaseid koos 1-margase kangruga.

Irboska raudteejaam asus Uus-Irboskas, mis oli kipsitööstuse ümber tekkinud väike asula ca 15 kilomeetrit ajaloolisest Vana-Irboskast kirdes. See oli ka Nõukogude Venemaa ja Eesti vaheline piiripunkt raudteel. Elanikud olid peamiselt venelased.

Arvatavasti oli Uus-Irboskas algselt lühikest aega kasutusel postitempel SENNO ja hiljem IRBOSKA-VAKSAL, mis näha sellel ümbrikul. Vana-Irboskas olid kasutusel templid IRBOSKA (ISBORSKI) ja IRBOSKA.

0373-Irboska-Gipsitööstus

Siin fotol näha Irboska kipsitööstuse hoone. Tehas põletati punaste poolt Vabadussõja ajal maha kuid taastati eestlaste poolt pärast sõda, kui Petserimaa oli liidetud Eesti koosseisu.

0373-Irboska-vaade-kipsiva

See väike amatöörfoto millel taga tekst “Hildakesele Augustilt” on tehtud 1936.a. sama kipsivabriku katuselt ja näha on Uus-Irboska asula tehase ümber.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga