Adolf Seidelberg, Weissenstein – Jurjew 1898

0388a-Weissenstein-Seiderberg-Matthiesen

Selline pealetrükitud 3-kopikase margiga postkaart (Michel P9) on üks levinuim tsaariaegne postisaadetis mida on üsna palju säilinud tänapäevanigi. Fotol olev kaart on ilusate Paide postitemplitega 5. oktoobrist 1898. Saadetis on adresseeritud härra Mathieseni trükikotta Tartus ja selle saatjaks on Paide tollane tuntud kirjastaja ja trükikojaomanik Adolf Seidelberg (1851-1921).

0388b-Weissenstein-Seiderberg-Matthiesen

Kaardi tagaküljel on raamatute tellimus, mille kirjutanud Adolf Seidelberg ise. Veerin välja tellimusest, et soovib Mathiesenilt 20 tükki raamatut “Abinõu …” (vist mitte “neiukestele” 😉 ) ja “kolm Noggoli wene keele õpikut”. Saata palutakse need Charlottenhofi ehk Aegviidu raudteejaama (sealt siis arvatavasti toodi vankril Paidesse). All vasakul on saaja pliiatsiga märkinud ka kaardi saamise kuupäeva, “7 X 98”, ehk siis paari päevaga oli kaart Tartus kohal.

Seidelberg kirjastas ka Paide vaadetega postkaarte. All näha üks vanem tema kirjastatud, kuid Leipzigis trükitud Gruss aus Weissenstein. See värviline tervituskaart ilus ka umbes samal ajal ehk kuskil 1898-1899.

Seidelberg-Gruss-aus-Weissenstein

English summary: On first picture you see very common stationery card of Imperial Russia (Michel P9), sent on 5. October 1898 from Weissenstein (Paide) to Jurjew (Tartu). Sender of the card is Adolf Seidelberg, who was book publisher and printer in Paide. With this card he orders some books from Matthiesen’s printing house in Tartu to be sent to Charlottenhof (Aegviidu) railway station (to be later transported by road to Paide). On bottom you see one early litho postcard of Weissenstein that was published by Adolf Seidelberg (but printed in Leipzig).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga