“Hääd uut aastat teile mõlemaile”, Paide – Viljandi 1929

0630a-Alkohol-ja-tubakas-on-tervisele-kahjulikud

“Hääd uut aastat teile mõlemaile” — nii soovib Hilda Paidest Viljandisse aastal 1929. Kaardil on ka huvitav reklaamtempel kirjaga “ALKOHOL JA TUBAKAS ON TERVISELE KAHJULIKUD”. Reklaamtempleid oli Eestis enne II maailmasõda kasutusel sadakond erinevat aga sellist reklaamtemplit H&O kataloogis ei eksisteeri. Samas kuskil mälu tagasopis midagi kumas, et ma nagu oleks seda ikka kirjanduses näinud…

Ajakirjast Eesti Filatelist (number 21-22, 1977) leidsingi arvatavasti Elmar Ojaste artikli “Ettevaatust – valetemplid!”, millest võib lugeda järgmist (katkend):

1974. aasta lõpul ilmusid nähtavale kümmekond nn. “Gripi-templit”. Selle järgi laiendati toodang tsensuuritemplitele – “Kontrollitud” ja ПРОСМОТРЕНО ja 1976. a. jooksul jõudsid turule ka Vabadussõja väliposti ja S. K. postitsensuuri võltsitud templid. Nagu levitaja väljendusest võib lugeda välja on ka võltsitud ajutised templid liikvel.

Levitaja elab Tallinnas, ta nimi on Edgar Loosaar…

Nimekirjas on järgmised võltsitud reklaamtemplid koos kujutistega:

ETTEVATUST – GRIPP
ÕPPIGE UJUMA
TAUD – KOERAD KINNI
PESKE PUUVILJU ENNE SÖÖMIST
MARUTAUD – HÄVITAGE HULKUVAD KOERAD JA KASSID
IGAÜHELE KAITSE-POOKIMINE
HOIDUGE NAKKUSHAIGUSTEST
ÕPPIGE ESMAABI VÕTTEID
ALKOHOL JA TUBAKAS ON TERVISELE KAHJULIKUD

Tuleb tunnistada, et templite teksid on üsna humoorikad. Samas, sarnases stiilis olid ka mitmed omaaegsed reklaamtemplid.

0630b-Head-Uut-Aastat

Nii et hääd uut aastat teile mõlemaile!

ENGLISH SUMMARY: Holiday postcard that is sent from Paide to Viljandi on 1929 carries text “Happy New Year to both of you”. The red advertising slogan “ALKOHOL JA TUBAKAS ON TERVISELE KAHJULIKUD” (ALCOHOL AND TOBACCO ARE HARMFUL TO HEALTH) on the postcard is not listed in H&O handbook and is fake, made and applied likely in 1970s. There is article in Eesti Filatelist (21-22, 1977) that lists this and several others fake slogan cancels (given in bold font in the article above).

Üks mõte ““Hääd uut aastat teile mõlemaile”, Paide – Viljandi 1929” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga