See juulis 1930.a. saadetud Nõmme kohalik ümbrik on esmapilgul vaadates väärtusetu ja igav, kuid lähemalt uurides selgub, et tegu on huvitava kurioosumiga. Nimelt on frankeerimiseks kasutatud 10-sendisel vapilõvidega margil pilt trükitud liimipoolele (H/O kataloogis E:13). Ehk siis trükikojas sattus liimiga paber trükipressi alla valetpidi ja tulemuseks see, et margipilt trükiti liimipoolele. Vaatame luubiga?
Mark on tõesti trükitud liimipoolele (klõpsa pilti, et suurelt näha). Siin on veel näha valged kriimud sinises värvis (tegelikult siis trükiplaadis) ülemise lõvi taga ja alumise all. Mulle tundub, et see võib olla “valged jooned margil” vigatrükk (H/O E:4), sel juhul on see mark topeltvigane.
Kui margil on liim tagakülje asemel esiküljel siis on vaja tavalist liimi, et mark ümbrikule kleepida. Kirja saaja on filatelist K(arl) Dordett ja suure tõenäosusega on ta selle ümbriku endale ise saatnud. Ma oletan, et tõenäosus seda vigatrükki leida mitte-filatelistlikult postisaadetiselt on minimaalne. Positiivne on aga see, et ümbrik on tõenäoliselt ka postist läbi käinud, mitte pole sellega käidud ainult postkontoris leti ääres templit kasutamas. Sellele viitavad suhteliselt kesised templijäljendid ja ka fakt, et ümbrik on tagant kinni kleebitud ja ülemiselt küljelt avatud.
English summary: This seemingly ordinary local Nõmme (now part of Tallinn) cover is franked with 10s coat of arms stamp that is printed on gum side (H/O E:13). It seems that the stamp has also plate flaw “white lines through the stamp” (H/O E:4), so it is double-fauly. Recipient Karl Dordett was a philatelist, so he likely posted this cover to himself. Looking at poor postmark impressions and the fact that the envelope is open from one side it is likely that the cover was actually posted, not just cancelled in post office by order of Dordett.