PARO tervikasi nr. 13, A. Brandmann, Paide-Saksamaa 1938

Täna teeme juttu PARO tervikasjadest, mis on harva esinevad ja kogujate poolt otsitud. 28 erineva kujundusega PARO reklaamümbrikud ilmusid postiasutustesse müügile 23. detsembril 1937.a. Tegu oli pealetrükitud margi ja reklaamidega varustatud kokku volditud kirjapaberitega, mida müüdi postkontoris ainult 5 sendi eest, kuigi peale trükitud margi väärtus oli 10 senti (riigisisene lihtkirja tariif). Väljaandjaks oli Eesti Punane Rist ja tehnilise poolega tegeles reklaamifirma PARO. Asi käis minu arusaamist mööda nii, et Punane Rist maksis riigituludesse 10 senti iga peale trükitud margi eest ja ise sai ta reklaamiandjate käest ühel kirjal olevate reklaamide eest rohkem kui 10 senti, ehk siis selle vahe jättis endale Noorte Punase Risti toetuseks. Kui suure osa sai Punane Rist endale tagasi 5-sendisest müügihinnast, seda ei oska arvata. Kokku oli 28 erinevate reklaamidega ümbrikku, igaühe tiraaž suurusjärgus 1050 tükki. Esikülje all vasakul on number 1-28. Kuna tiraaž oli väike, siis on nende hind käesolevad ajal kuskil €100-300 (kõrgem väärtus on postist läbi käinud õigesti margistatud saadetistel). Erandiks nr. 15 kohvik Kultase reklaamiga, mille hind on kõrgem, kuna suurem osa selle tiraažist on kuhugi kadunud.

Pildil olev August Brandmanni kommivabriku reklaamiga PARO tervikasi on saadetud Paidest Saksamaale 24. jaanuaril 1938, saatjaks  M. (?) Schilling, Pikk tänav 21 ja saajaks parun Edgar von Buchholtz (?), Riesa. Kuna kirjatariif Saksamaale oli 25 senti, tuli peale trükitud 10-sendiselt margile lisada 15 senti, ning tähituna saatmise eest veel 25 senti, kokku seega koos peale trükitud margiga 50 sendi eest marke. Margistamiseks on kasutatud kolm päeva varem müügile ilmunud, postisaadetistel harva esinevaid lisamaksuga Caritase 1938.a. heategevusmarke, mille lisamaks läks “vanade intelligentide kodu heaks”. Näiteks 25-sendise frankeerimisväärtusega margi müügihind oli 50 senti, ehk siis pool müügihinnast läks heategevuseks (sellest siis ka margile kirjutatud 25+25). Siin kirjal oleva kahe Caritas seeria margi ostuga toetas selle kirja saatja Caritase korjandust 40 sendiga, mis polnud tollal väga väike raha. Seetõttu kasutati üldiselt lisamaksuga heategevusmarke postisaadetistel harva, mis samas teeb nendega postisaadetised kogujate jaoks huvitavaks.

Tegu on seni ainsa Paidest saadetud PARO kirjaga, mida olen näinud. Ootan huviga, kas see jääb ainukeseks, või ilmub veel mõni kuskilt välja (üllata mind!). Muide, kommivabrikant August Brandmann oli ka pärit Järvamaalt ja alustas 16-aastaselt Paides pagaritööstuses. Brandmanni vabrikust on pärit ka šokolaadi Nurr retsept, samuti kamašokolaadi oma.

Tagaküljel on 26. jaanuari Riesa saabumistempel — kiri on Saksamaale kohale jõudnud juba ülejärgmisel päeval!

Kasutatud allikad: Elmar Ojaste, Punase Risti kaartkirjad “PARO” (Eesti Filatelist  18-19, 1976).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga