PARO tervikasi nr. 13, Paide-Saksamaa 1938

Täna teeme juttu PARO tervikasjadest, mis on harvaesinevad ja kogujate poolt otsitud. 28 erineva kujundusega PARO reklaamümbrikud ilmusid postiasutustesse müügile 23. detsembril 1937.a. Tegu oli pealetrükitud margi ja reklaamidega varustatud kokku volditud kirjapaberitega, mida müüdi postkontoris ainult 5 sendi eest, kuigi peale trükitud margi väärtus oli 10 senti (riigisisene lihtkirja tariif). Väljaandjaks oli Eesti Punane Rist ja tehnilise poolega tegeles reklaamifirma PARO. Asi käis minu arusaamist mööda nii, et Punane Rist maksis riigituludesse 10 senti iga peale trükitud margi eest ja ise sai ta reklaamiandjate käest ühel kirjal olevate reklaamide eest rohkem kui 10 senti, ehk siis selle vahe jättis endale Noorte Punase Risti toetuseks. Kui suure osa sai Punane Rist endale tagasi 5-sendisest müügihinnast, seda ei oska arvata. Kokku oli 28 erinevate reklaamidega ümbrikku, igaühe tiraaž suurusjärgus 1050 tükki. Esikülje all vasakul on number 1-28. Kuna tiraaž oli väike, siis on nende hind käesolevad ajal kuskil €100-300 (kõrgem väärtus on postist läbi käinud õigesti margistatud saadetistel). Erandiks nr. 15 kohvik Kultase reklaamiga, mille hind on kõrgem, kuna suurem osa selle tiraažist on kuhugi kadunud.

PARO tervikasja nr. 13 esikülg, kus kommivabriku A. Brandmann reklaam. Erinavate firmade reklaam on lisaks sees ja tagaküljel.

Pildil olev PARO tervikasi on saadetud Paidest Saksamaale 24. jaanuaril 1938, saatjaks  M. (?) Schilling, Pikk tänav 21 ja saajaks parun Edgar von Buchholtz (?), Riesa. Kuna kirjatariif Saksamaale oli 25 senti, tuli peale trükitud 10-sendiselt margile lisada 15 senti, ning tähituna saatmise eest veel 25 senti, kokku seega koos peale trükitud margiga 50 sendi eest marke. Margistamiseks on kasutatud kolm päeva varem müügile ilmunud harvaesinevaid lisamaksuga Caritase 1938.a. heategevusmarke, mille lisamaks läks “vanade intelligentide kodu heaks” (25-sendise margi müügihind oli 50 senti, millest pool läks heategevuseks). Lisatud postmargid ja tähituna saatmine annavad sellele saadetisele omajagu lisaväärtust.

Tegu on ainsa Paidest saadetud PARO kirjaga, mida olen näinud. Ootan huviga, kas see jääb ainukeseks, või ilmub veel mõni kuskilt välja (üllata mind! 🙂 ).

Tagaküljel on 26. jaanuari Riesa saabumistempel — kiri on Saksamaale kohale jõudnud juba ülejärgmisel päeval!

PARO tervikasja nr. 13 tagakülg, kus kindlustusseltsi EKA reklaam.

Kasutatud allikad: Elmar Ojaste, Punase Risti kaartkirjad “PARO” (Eesti Filatelist  18-19, 1976).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga