Weissenstein – Hammersteini vangilaager, “Surnud 28 VI 18”

0827a-Weissenstein-Hammerstein-saaja-surnud-1918-postiajalugu-ee

Eelmises postituses vaatasime kaarti mille sõjavang August Sidron oli saatnud Saksamaalt Hammersteini vangilaagrist koju Piiumetsa aprillis 1918. Siin aga kaart, mille talle on saatnud kodused mõni kuu hiljem. See kannab Paide postitemplit kuupäevaga 4. juuni 1918 ja on ka jõudnud kohale Hammersteini, kuid sealt tagasi suunatud peale kleebitud teatega “Gestorben am 28 VI 18” ehk “Surnud 28 VI 18”. Berliini peapostkontoris on lisatud teine trükitud paber kirjaga “Tagasi saatjale / Tuvastamatu saaja”. Seega siis 18-aastane noormees, kes alles mõni kuu tagasi kirjutas koju “… olen ikka alles elus ja terwe nagu teie wahest ehk mõtlete et ma juba ammu surnud olen” oli vahepeal meile teadmata põhjusel oma otsa leidnud.

0827c-Weissenstein-Hammerstein-saaja-surnud-1918-postiajalugu-ee

Hammersteinis on sinise pliiatsiga HAMMERSTEIN maha tõmmatud ja alla joonitud templil olev Weissenstein. Kui sel huvitaval kaardil Paide postitemplit poleks siis poleks see kunagi ka tagasi Paidesse jõudnud, sest korraliku saatja aadressi pole.

0827b-Weissenstein-Hammerstein-saaja-surnud-1918-postiajalugu-ee

Kaardi on kirjutanud M. Sidron (arvatavasti ema Miina) ja selgub, et nad on vahepeal kolinud Piiumetsa tagant Paide külje alla Röa mõisa “moonamajasse” (?).

English summary: This card was sent from Weissenstein (Paide) on June 4, 1918 to prisoner of war August Sidron in Hammerstein camp. However, the card was returned to the sender (mother) with attached paper notice “Gestorben am 28 VI 18” (Died on 28 VI 18). On his card sent a few months earlier the 18 year old recipient August Sidron wrote that he was alive and healthy.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga