Postkaart Hammersteini vangilaagrist, 1918

0826a-Hammerstein-Tuchel-Paide-Piiumetsa-Sidron-1918-postiajalugu-ee

Selle kaardi on kodustele saatnud Piiumetsa noormees August Sidron (1899-1918) Saksa Hammersteini vangilaagrist 27. aprillil 1918.a. Hammersteinis asus suur venelastest sõjavangide laager nii esimese kui teise maailmasõja ajal. Praegu asub see koht Poola territooriumil ja kannab nime Czarne.  Kaarti on enne teele panemist veel ligi kuu aega tõenäoliselt tsensuuri poolt kinni hoitud, lähetamistempel Tuchel (praegu Tuchola) kuupäevaga 25. mai 1918. Kaart on seega saabunud Saksa okupatsiooni ajal. Saajaks on isa Juhan Sidron, Piiumetsa mõisas, üle Paide. Jutust tuleb välja, et nad elasid Nurga talus, mis asub Piiumetsa ja Vahastu vahel.

Postkaardina on kasutatud spetsiaalselt kaheosalist sõjavangide välipostkaarti. Teine, eeladresseeritud osa eemaldati ja sellel saadeti vastus. Kaardil on ka mitmeid Saksa tsesuuritempleid. Siin ongi näha ainult vastusega kaardi esimene osa, kust teine osa on juba vastamiseks eemaldatud.

Mis asjaoludel August Sidron sõjavangi sattus ma ei tea. Võimalik, et ta langes vangi I maailmasõja ajal tsaariarmees teenides. Kaardil kirjutab ta, et “… olen ikka alles elus ja terwe nagu teie wahest ehk mõtlete et ma juba ammu surnud olen”. Mis temast edasi sai sellest juba järgmises postituses.

0826b-Hammerstein-Tuchel-Paide-Piiumetsa-Sidron-1918-postiajalugu-ee

English summary: This card was sent by estonian August Sidron (1899-1918) from German prisoners of war camp in Hammerstein (now Czarne) on April 27, 1918. Likely he was taken prisoner in WWI when he served in Russian Imperial army.  The card arrived during German occupation of Estonia. He writes back home that he is alive and healthy. Next posting will tell more about his fate.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga