Enne teist maailmasõda tegelesid Eesti Vabariigis postkontorid ka raadiolubade väljastamise ja raadiomaksu kogumisega. Vanu raadiolubasid on tänapäevani säilinud omajagu, aga see konkreetne luba jutustab meile tavapärasest natuke enam.
Sellel 29. jaanuaril 1939.a. Ermil Peetsi nimele Jõgeva postkontoris välja antud raadioloal näeme, et raadiomaks oli sel ajal 9 krooni aastas ja see tasuti aasta jooksul kahes osas.
Seest leiame huvitava lilla templi “Hoiule võetud/30. juuni 1941” koos Sadala Vallavalitsuse templiga, mis räägib meile sellest, et kohe pärast sõja puhkemist Saksamaa ja NSV Liidu vahel 22. juunil 1941.a. hakkasid võimud elanikelt radioaparaate konfiskeerima ehk “hoiule võtma”. Neil päevil ilmusid vastavad teadaanded ajalehtedes ja raadiote mitte ära andjaid hirmutati sõjaaja seadustele vastava kriminaalkaristusega.
Suurema osa raadioloa sisust moodustasid vormid kaks korda aastas raadiomaksu tasumiseks. Tasumine kinnitati postitempliga ja raadiomaksu tasuda võis ka mõnes teises postkontoris.
Siin esimesel postitemplitega lehel näeme LAIUS-TÄHKVERE postitemplit ja sellele järgnevad SADALA AG templid kuni aastani 1944. Tegu oli siiski ühe ja sama postiagentuuriga, mille nimi muutus 1. detsembril 1939, mil võeti ka kasutusele uut tüüpi (H/O C2) postitempel. Sel SADALA AG templil pole all kirja “EESTI” ja ristide asemel on viisnurgad. See nagu oleks olnud ettevalmistus postitemplitega ENSV-sse “astumiseks” aga reaalselt tehti see muudatus siiski enne ENSV-d ära, kuigi templitüüpide muutmise vajaduse kohta jään vastuse võlgu.
Nagu maksetest näha, on omanik oma raadio saksa okupatsiooni ajal tagasi saanud ja jätkanud radiomaksu maksmist 20. detsembril 1941. Paljudel raadioomanikel aga nii hästi ei läinud, kuna venelased viisid osa raadioid ära teadmata suunas, osa hävitati ja osa hoiupaiku hävis sõjategevuse käigus.
Tõe huvides tuleb mainida, et saksa okupatsiooni alguses ka sakslased avaldasid ajalehtedes kuulutused, et raadioaparaadid tuleb neile ära anda. Iseasi palju neid neile toodi, kuna venelased olid enamiku äsja juba hoiule võtnud. Sügisel 1941 hakati raadioaparaate omanikele tagastama.