Välipost Pihkva tagant rindelt 1919, “Soomusrongi No 4 komandant”

0479a-Soomusrongi-No4-Komandant-Pihkva-tagant

See väga huvitav postkaart Eesti Vabadussõja perioodist on saadetud otse lahinguväljalt, “70 wersta teinepool Pihkva linna” , Tallinnasse. Põnevaks teeb selle muu seas asjaolu, et see on saadetud arvatavasti kuskilt Prohovi lähistelt, mis oli enam-vähem kaugeim punkt Venemaa territooriumil kuhu eesti väeosad Pihkva taga välja tungisid ning kohe varsti algas ka venelaste suur vastupealetung, mis sundis eestlasi Petserimaale tagasi tõmbuma.

1 VIII 1919

Palju tänu kirja eest! Oleme praegu 70 wersta teinepool P. linna Wenemaa sees ja peame punastega lahinguid, ei ole aega pummeldada ega ka neidudega serva teha – sellepärast pead mind ka wabandama, et kui wahel seda trehwab – siis väga harwa – siin ei ole selleks aega ega wõimalust. Palju terwisi pr. õele. Olen praegu wäsinud koledasti – kaks ööd ei ole saanud aega magada. Kirjuta kohe kui kaardi kätte saad.

Järgmisel skeemil on näha vägede paiknemine Pihkva taga sel perioodil. Ma ei leidnud internetist infot, et Soomusrong nr. 4 mille tempel kaardil ilutseb oleks nendes lahingutes osalenud, kuid raamatust Eesti Vabadussõda 1918-1920 võib lugeda, et Pihkva rindel osalesid teiste seas “Soomusrongide divisjoni tagavarapataljon ühes Soomusrongide divisjoni eskadroniga ja kitsarööpmeliste soomusrongide dessantosa”. Seega kaardi saatja kuulus suure tõenäosusega ühte nimetatud väeosadest.  Soomusrongide divisjoni tagavarapataljoni asukoht sel ajal oli Prohovi lähistel Nikandri kloostri kandis, nagu näha järgmisel skeemil ülal paremal.

Illustratsioon raamatust “Eesti Vabadussõda 1918-1920” (Tallinn 1939), II köide, lk 215

0479b-Soomusrongi-No4-Komandant-Pihkva-tagant

Postkaardi sain Lätist.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga