Tummtempel Weissenstein – Reval, 1914

0439a-Weissenstein-Reval-tummtempel-1914

See kaart on tembeldatud Paides 1914.a. imeliku “kartulitempliga” mida kutsutakse tummtempliks ja seda just põhjusel, et ta on tumm — ei ütle meile kohanime, kus tempel kasutusel oli ega ka tembeldamise kuupäeva. Tummtempleid kasutati peamiselt sõdade ajal mõttega anda vaenlasele vähem informatsiooni posti liikumise kohta.

Igale postkontorile anti käsk valmistada kohapeal kättejuhtuvatest vahenditest oma äranägemise järgi tummtempel, Paide oma kukkus välja selline nagu pildil näha. Eestis olid sellised arhailised tummtemplid kasutusel I maailmasõja ajal 1914.a. augustist maksimaalselt aasta lõpuni, seega suhteliselt lühiajaliselt, mistõttu on nad harvaesinevad. Aasta lõpuks saadi aru sellise käigu mõttetusest ja tavapäraste postitemplite kasutamine taastati. Kui kaua täpselt Paide tummtempel kasutusel oli pole hetkel teada, praegu on mulle teada tavalise templiga saadetis novembri lõpust. Kahjuks ei ole tekstis mainitud saatmise kuupäeva, seega on konkreetset saadetist keeruline dateerida.

H&O Eesti Postiajaloo Käsiraamatus on sees ka üks teistsuguse kujundusega Paides kasutusel olnud tummtempel, see mul hetkel puudub.

Kaardi pildipool kujutab Paide kesklinnas asuvat kirikut.

0439b-Weissenstein-Reval-tummtempel-1914

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga