Punaarmeesse mobiliseeritu postkaart Tallinna sadamast, august 1941

Eelnevalt oleme siin uurinud 1941.a. augustis Punarmeesse mobiliseeritute rongile pandava Saalomon Saagpaki viimast kirja kodustele, mis oli üsnagi traagiline.

Siinne huvitav ja palju reisinud saadetis on postitatud sarnast Punaarmeesse mobiliseeritu saatust jagava Johannes Konsiku poolt ligi nädal varem, 28. juulil 1941 Tallinna sadamast. Lisaks sellele, et mõlemad kaardid on nende meeste viimane katse kodustele teada anda oma saatusest, ühendab neid veel see, et kaart liikus Tallinnast edasi alles ligi 3 kuud hiljem, Saksa okupatsiooni ajal, kui eraisikute post oli taas üle Eesti liikuma hakanud (Paide transiittempel on siin kuupäevaga 29. oktoober 1941). Kaardi postitamise ajal olid Saksa väed jõudnud Kesk-Eestis juba Türi – Jõgeva liinile, Paide vallutati nädalapäevad hiljem. Mõlemad mobiliseeritute postkaardid on saadetud samasse kanti — üks Öötlasse ja teine ca 5 km eemal asuvasse Viisu.

Saaja aadressiks on Järvamaal asuv Öötla algkool, neiu Linda Konsik. Nagu paljudest kaardi esiküljel olevatest märkmetest nähtub, pole adressaati Öötla algkoolist 3 kuud hiljem enam leitud. Tõenäoliselt Öötlas on sinise pliiatsiga lisatud uueks aadressiks “Paide” ja “Eivere lastekodu”. Kuna ka seal pole adressaati leitud, on lisatud teise sinise pliiatsiga järgmiseks aadressiks “Viljandi”. Kuskil on ka lisatud punasega märge “Ära sõitnud Viljandi”. Viljandis omakorda pole saajat leitud, lisatud on aadressilaua märge “Viljandis reg(istreeritud) ei ole” ja punasega “Tagasi”. Viimane tähendab kaardi saatjale tagastamist. Kuna aga saatja aadressi pole, siis lisati veel “Hoiule” ja kaart suunati Tallinna peapostkontorisse, kus sellised “omanikuta” saadetised hiljem üldjuhul hävitati. Kaart on seega liikunud umbes sellisel marsruudil: Tallinn – Paide – Öötla – Paide – Eivere – Paide – Viljandi – Tallinn.

Kaardi tagaküljel on järgnev, ilmselt kiiruga kirjutatud tekst:

27. juuli, Tallinn

Kallis Linda!

Olen praegu Tallinna sadamas, kell on 23:30.
Oleme mobiliseeritud ja läheme otse laeva. Kui saad, siis kirjuta. Kirjuta ka tädi Minnale.

Tervisi kõigile

Juss

Kaardi saaja Linda Konsik on tõenäoliselt Linda Rääts (Konsik) (Holstre 1918 – Härlanda, Rootsi 1969). Kaardi saatja “Juss” on arvatavasti tema vend Johannes Konsik (Holstre 1913 – Tallinn 1984). Tekstis mainitud “tädi Minna” on seega nende ema õde Minna Marie Teimann.

Nagu eelnevalt nägime, ei jõudnud see kaart kunagi Linda Konsiku kätte, vaid pidi hiljem minema Tallinna peapostkontoris hävitamisele. Alljärgnev kuulutus ilmus ajalehes Sakala (nr. 111, 18. juuli 1942) ja siit nähtub, et perel polnud ligi aasta hiljem olnud mingit kontakti Johannes Konsikuga. Ja ega eriti ei saanudki olla, kuna Punaarmeest post siia sakslaste poolt okupeeritud Eestisse ei liikunud.

Kuna Linda Rääts (Konsik) ja tema mees on surnud Rootsis, siis arvatavasti nad põgenesid sõja lõpu poole Rootsi. Mis saatus tabas aga kaardi saatjat, Johannes Konsikut Punaarmees, seda ei tea. Geni andmetel suri ta Tallinnas 1984.a. Huvitaval kombel Memento koostatud Punaarmees teeninute nimekirjadest ma tema nime ei leia. Kel on rohkem infot, palun jagage.

2 mõtet “Punaarmeesse mobiliseeritu postkaart Tallinna sadamast, august 1941” kohta

  1. Juss oli Julius Konsik, kes jäi arvatavasti sellest hetkest kadunuks. Johannes-e lühend oli Juku, ning tema viidi siit minema, raudteed mööda, kuhugi koondulaagrisse ja tagasi tuli 1944aastal.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga