“Pole postiühendust” — rindelinn Tartu, 19. august 1944

See tähitud kiri postitati Saksa okupatsiooni ajal Graudenz’ist (Grudziądz, Poola) Tartusse, Nastja Jänesele Kastani tänaval. Postitempli kuupäev on raskesti loetav, kuid tundub olema 16.7.44. Eesti adressaadini kiri aga kahjuks ei jõudnud, kuna on tagastaud saatjale lilla märkusega “Zurück/z. Zt. kein Postwerkehr” (“Tagasi/Pole postiühendust”). Aga üllatusena on tagaküljel saabumistempel TARTU 19 VIII 44, mis näitab, et kiri Tartusse siiski jõudis.

Sellegi poolest seda kirja kätte ei toimetatud, kuna Tartu oli selleks ajaks muutunud rindelinnaks, mille ümbruses käisid ägedad lahingud peale tungivate Vene vägedega. Linna ka pommitati. Seetõttu oli linn üsnagi inimtühi ja tõenäoliselt postisüsteem enam ei toiminud ning kiri tagastati saatjale (taga saabumistempel GRAUDENZ ??.9.44). Vene okupatsiooniväed jõudsid Tartusse nädalapäevad hiljem, 25. augustil.

P.S. Ma olen näinud kahte selle “Zurück/z. Zt. kein Postwerkehr” tagastustempliga saadetist, mõlemad adresseeritud Tartusse. Seega on tõenäoline, et templit kasutati Tartus. Kui kellelgi on mõni saadetis samasuguse templiga, andke ikka teada, saame kõik targemaks.

P.P.S. Kirja saatjaks tundub olema teine eestlane Meta (Meeta) Oss.

Olukord Tartu rindel augustis 1944. Joonis raamatust “Emajõgi 1944” (Mart Laar, 2006).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga