Õhuvälipost koju kibelevalt Saksa sõdurilt Narva rindel, mai 1944

1115a-Luftfeldpost-38566C-Narva-font-Köln-Bickendorf-1944-postiajalugu-ee

Siin olen juba eelnevalt detailsemalt kirjutanud ühest sakslasest soomusmasinamehe arvatavasti Eestist saadetud LUFTFELDPOST-ist ehk õhuvälipostist. Täna vaatame teist sarnast saadetist, mis ka huvitava kirjaga. Saksa sõdur Heinemann Stendebach kirjutab oma emale Saksamaale, Köln-Bickersdorfi. Välipostinumber 38566C viitab sellele, et saatja väeosaks on olnud Grenadier Regiment 333, 225. Infanterie Division, H. Gruppe Nord – Narwa Armee – XXVI, mis paiknes sel ajal Narva rindel kaitses, tõenäoliselt kuskil Narva ja Peipsi järve vahel rindejoonel.

Esmaspäev 15 V 441115c-Luftfeldpost-38566C-Narva-font-Köln-Bickendorf-1944-postiajalugu-ee

Kallis ema,

Teema: väljaluba!

Ema, palun saada mulle telegramm Ortsgruppe (kohalik võimuorgan) kinnitusega, et meil on pommikahjud. Ära kõhkle näitamaks asja hullemana kui see on: minu väljaluba on kaalul! Anna endast parim. Ma oleks nii õnnelik!!! Asjaga on kiire!

Praeguseks kõik ja loodame, et see toimib.

Heinemann

Tõenäoliselt Eva peaks minema Ortsgruppe-i. Tal on rohkem kontakte võimudega. Tee asi natuke halvemaks kui see on.

Minu meelest huvitav kiri, et selline on tsensuurist läbi läinud. Arvatavasti on jäänud tsensuuri poolt lugemata. Narva rindel oli asi ju väga hull ja pole ime, et mehed tahtsid minema saada.

Ma kasutasin siin sõna väljaluba aga kas on mingi parem eestikeelne termin sõja ajal teenistusest ära käimiseks? Kuigi “urlaub” on ka “puhkus”, siis puhkuseks asja vist ei nimetata?

1115b-Luftfeldpost-38566C-Narva-font-Köln-Bickendorf-1944-postiajalugu-ee


English summary:

Monday, 15 V 1944

Dear mother,

Concerning: permission to leave.

Mother, please send me a telegram with a certificate of the Ortsgruppe (the local administration) that we have bomb damage. Don’t hesitate to make it seem worse than it is: it’s my permission to leave that counts! Do the best you can. I will be so happy!!! It’s urgent.
For now all the best and every hope it will work.

Heinemann

Probably Eva should go to the Ortsgruppe. She has more contact with the authorities. Make it also a bit worse than it is.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga