Julius Stephan – Paide tugevaim mees 1901.a.

0829a-Julius-Stephan-paide-tugevaim-mees-1901-postiajalugu-ee

Aastavahetuseks ka natuke moe- ja spordiuudiseid! 😉 Siin pildil 1901.a. Paide linna tugevaim mees,  riidevärvimise vabriku omanik Julius Stephan.

Olulise pöörde tõi maadluskuulsuse Georg Lurichi külaskäik Paidesse 1901. aastal. Lurich näitas poistele õigeid pommitõstmise ja maadlemise võtteid ning kõneles spordieetikast. Demonstratsiooniõhtul riskis paidelastest kuulsa jõumehega maadlema minna Julius Stephan. Ta suutis temale mõnda aega vastu panna, mille eest sai aukirja “Der stärkste Mann in Weissenstein”, see on tugevaim mees Paides.¹

Foto all on ka allkiri, sealt loen välja “Herkules”? Ehk on saatjaks J. Stephan ise. Kaart on postitatud Paides 18. juunil 1901.a., kuigi kohalikule saadetisele oleks piisanud 1-kopikalisest postmargist.

0829b-Julius-Stephan-paide-tugevaim-mees-1901-postiajalugu-ee

Veel natuke taustainfot K. Tammehoidi mälestustest:

Paides algas juba enne 1900 aastat raskespordi treeninguid väike seltskond, kuhu kuulusivad värvijameister Julius Stephan, tema vend Eduard ja minu vend Friedrich Tannebaum. Harjutati ühe- ja kahepuudaste kaalupommidega ja turniti. Hiljem Stephan muretses 3 ½ puudase tõstekangi. Millegipärast siis asi kaugemale ei nihkunud, väljaarvatud mõni sell, kes katsetasid ainult puudasega. Neid nimetati puudasemeesteks. Poisikesena ei võinud minagi pealtvaatajaks jääda. Hakkasin harjutama vähemate pommidega, siis puudasega ja meheks sirgudes viskasin kahepuudase ülesse ka näpuga ning väänasi 3 ja ½ puudast ümber keha ja surusin ülesse ka ühe käega. Minuga ühes käis sagedasti harjutamas ka Egon Laube, kes siirdus Peeterburisse ja tegutses seal atleetika seltsis. Ka harjutas kaunis osavalt Stephani õde Anette (nüüd nimega Järvemets), kes praegu elab Paides. Need spordiharjutused toimusivad Jõe tänava ääres Stephani värvikoja jõe ääres, senise autohoovi taga.

¹) Viktor Kapp, Paide – Eestimaa süda (Eesti Teaduste Akadeemia, 1991)

 

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga