“Paljud eesti poisid on haavatud ja surnud” – nukker pühadetervitus 45. Eesti SS-vabatahtlike grenaderirügemendi haiglas viibivalt sõdurilt Saaremaale, detsember 1943

Postimaksuta välipostikiri: 20.12.1942 Riia (tumm masintempel) – Pamma postiagentuur, Saaremaa. Saatja Neljus Hiiesalu, 45. Eesti SS-vabatahtlike grenaderirügement, 1. kompanii (FP 56475B). Lilla tempel FP 19661/Krankentransport-Abteilung 592 (meditsiinitranspordi väeosa).

Aino kaugel!
Vist juba palju aega on sellest möödas, millal Sulle viimati kirjutasin. Nüüd kirjutan ajaviiteks väikse kirjakese. Tõsiselt – ajaviiteks, sest pean viibima jälle haiglas, seekord meie piirim??a valges päälinnas. Ja välja ei saa, nagu see juba on haiglas kord!
Nagu sulle varem kirjutasin viibime praegult Venemaal frondil. Olen juba kuulide sajust läbikäinud, aga mind pole veel tabanud. Aga paljud eesti poisid on haavatud ja surnud. Mitmed kaaslased, kelledega olime ühes, nad on nüüd elust lahkunud. Ärge unustage, et nad surid Kodumaa eest! Aga nüüd varsti on ligidal jõulu pühad, siin on ilm veel üsna soe ja ilma lumeta. Aga ei tea kas kodus on lumi maas, siis on ilusamad pühad, kui mets on lumine. Parimate soovidega pühadeks ja uus aastaks 1944.
Tervitab Neljus

45. Eesti SS-vabatahtlike grenaderirügement asus sel ajal ilmselt Venemaal Neveli rindel. Ma kirjast ei lugenud hästi välja, kus asus haigla, mida saatja kirjeldas sõnadega “pean viibima jälle haiglas, seekord meie piirim??a valges päälinnas”. Kirjal on Riia masintempel, seega haigla oli ilmselt seal.


Need sõjakirjad viivad vägisi mõtted sõjale Ukrainas, mis on üha hävitavamate relvade leiutamise ja tehnoloogia arengu tõttu oma olemuselt veel palju jõhkram, kui teine maailmasõda. Seega ärgem ka unustagem ukraina sõdureid, kes ka täna kuskil kõledas ja märjas kaevikumülkas üritavad hakklihamasinas ellu jääda. Kuigi mõningad meie “heategijad” on tekitanud annetuste kogumisele pöördumatut kahju, siis täna vajatakse abi seda enam, mida vähem on annetajaid. Meile võib tunduda, et meil on siin Eestis endalgi praegu raske, aga vaadake ära paar videot, mis toimub Ukrainas rindel ja peaks olema selge, et meil on asjad tegelikult üsnagi hästi. Seega leidkem võimalus ka ukraina sõdureid toetada, just rindel olevaid sõdureid. Kui on soov ja ei tea kuhu annetada, et abi kohale ka jõuaks, siis võin soovitada MTÜ Vaba Ukraina (Facebook).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga