Mõisaküla lokaalväljaanne, Türile 11.08.1941

0141a-Mõisaküla-Türi-11.08.1941

Pärast venelaste lahkumist anti Mõisakülas 4. augusti 1941.a. välja 7 postmarki ületrükiga “Vaba Eesti”. Ületrükitud markide kogus jäi väga väikeseks (olenevalt nominaalist ainult 25-1000 tükki), mistõttu on need margid suhteliselt haruldased. 

Konkreetse kirja teeb väga haruldaseks fakt, et see on mitte-filatelistlik, ehk siis saadetud tavainimese poolt. Filatelistide tehtud kirju on säilinud rohkem, valdavalt on need ka valesti frankeeritud või pole päriselt postist läbi käinud. Kuna oli segane aeg siis tehti ja müüdi Mõisaküla marke Saksa postitariifide järgi (lihtkiri 12 rpf ehk 1.20 rubla), kuigi ametlikult kehtisid veel mõnda aega vene tariifid (lihtkiri 30 kopikat ehk 3 rpf). Seega on ka konkreetne kiri Mõisaküla kontekstis õigesti frankeeritud. Saksa tariifid tulid üle Eesti kasutusele alles 1. detsembril 1941 kui postikorralduse võttis üle Dienstpost.

Kiri on ka läbinud tsensuuri, see on jätnud esiküljele sinise pliiatsiga kirjutatud “K”-tähe (“kontrollitud”).

0141b-Mõisaküla-Türi-11.08.1941

Saatja on Mõisaküla apteegi proviisor Eduard Saava ning saaja aadress veel huvitavam: Lugup. Anton H. Kruuswee (Kruusberg), Omas majas (talus), Paide poole viival maanteel, Türilinnas

Lisaks olen ma internetiavarustes tuhnides leidnud veel teisegi saadetise foto, mis on saadetud Mõisaküla apteegist samasse kohta, kuigi kuu aega hiljem kui Mõisaküla margid enam ei kehtinud ja kasutusel olid haakristi ja eesti vapiga margid.

Mõisaküla-Image98

Siit saame lisainfot nii saaja kui saatja kohta. Saatjaks sama Eduard Saava ja saaja aadressis on lisaks kirjutatud, et “edasi anda Aino Saagile” ning “Soemaa vastaspool”? Kui keegi selle info põhjal teab kus täpselt see talu asus siis andke aga teada. “Soemaa” on ehk Soemäe, küngas mis on tänapäevase Türi linna Paide-poolsel piiril, kust algab ka Väätsa tee.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga