Kohtukutse, Tallinn, september 1944

0817a-Ostland-Reval-Terminladung-kohtukutse-1944-postiajalugu-ee

Siin näeme huvitavat postisaadetist saksa okupatsiooni ajast — ametlikku kohtukutset vastaval kakskeelsel vormil. See on saadetud Tallinna Ringkonnakohtust 6. septembril 1944.a. vandeadvokaat August Oksale käsuga ilmuda Voldemar Kaski kaitsjana 20. septembri kohtuistungile (huvitav oleks teda milles teda süüdistati, §51 (?) on ka mainitud).

Kaart on frankeeritud 25-pennise Hitleri margiga ja sellist tariifi naljalt kataloogidest ei leia. Selgust saab Harry v. Hofmanni Ostlandi käsiraamatust, kus on sarnane kohtukutse sees ja kirjeldatud ka spetsiaalset 25-pennist kohtukutsete eritariifi. Kaart oli kaheosaline ja teise ära rebitud osa moodustas väljastusteade (saaja allkirjaga vastus, et adressaat sai kutse kätte), mis tagastati kohtusse. Herr Hofmann mainib, et tariif koosnes tavalise postkaardi tariifist, vastavalt siis 5rpf kohaliku või 6rpf sisemaise eest + 20rpf väljastusteate eest. Samas mitmed sisemaised kohtukutsed, kaasa arvatud see mille pilt Hofmanni kataloogis (lk 181) on, on saadetud teise linna, seega oleks selle teooria järgi neil tariif pidanud olema 26 penni, on aga frankeeritud 25 penniga. Seega tekib küsimus, et kas ehk oli üldine väljastusteatega kohtukutse tariif 25 penni, mis kehtis nii kohalike kui sisemaiste saadetiste puhul?

Kas planeeritud 20. septembri kohtuistung toimus see polegi kindel, kuna sel ajal käis kõva sakslaste evakueerimine Tallinnast ja 22. septembril olid peale tungivad vene väed juba linnas sees.

0817b-Ostland-Reval-Terminladung-Kohtukutse-1944-postiajalugu-ee

English summary: Here we see summon, official German form that is franked with special summon rate of 25rpf (Harry v. Hofmann, Ostland handbook, page 181). This special summon rate is not listed in most sources of German postal rates. The card consisted of 2 parts, other being advice of delivery that was returned to the sender. The card was mailed on September 6, 1944 by court in Tallinn to local advocate August Oksa, who was asked to be in court as defender of Voldemar Kask on September 20, 1944. Whether this court session was carried out is not clear as on Semtember 20 most germans were already evacuated from Tallinn as 2 days later, on September 22 first Russian occupation forces were arriving in Tallinn.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga