G. Stamm, Weissenstein, õlle- ja mõdutehas, 1881

0933a-G-Stamm-Weissenstein-bierbrauerei-Riga-1881-postiajalugu-ee

Siin näeme varajast Paide õlletootja Gustav Stammi firmaümbrikku, mis saadetud 11. detsembril 1881.a. Paidest Riiga. Saajaks firma Hugo Hermann Meyer, mis tegeles erinevate tööstusmasinate müügiga. Päisest võib lugeda G. Stamm in Weissenstein, Bier- & Meth-brauerei, mis tähendab õlle- ja mõdutehast. Kirjal on 7-kopikane mark, mis vastas tol hetkel kehtinud lihtkirja tariifile Venemaa Keisririigi piires.

Olen juba varem kirjutanud ühest 1919.a. Stammi tehasest saadetud kirjast, kopeerin eelmisest postitusest natuke taustainfot ka siia.

0635d-G-Stammi-olletehas-Paides

Sellel fotol, mis pildistatud Paide Vallitornist 20. sajandi esimesel kümnendil, ongi näha Stammi valdused Paide äärelinnas, Veski tänaval. Õlletehase hoovist paistab ka hirmkõrge puuhalgude kuhi. Kahjuks seda ilusat Pärnu jõge enam Paide selles linnasosas pole, sest on nutikaid inimesi kes arvasid, et jõgi võiks Paidest suure kaarega mööda minna ja siis see tehtigi ära.

20. sajandi algul paistis Paide silma joogikohtade rohkuse poolest. Arvatavasti oli põhjuseks see, et joogid valmisid kohapeal. Paide õlletehase asutas 1853. aastal kaupmees Gustav Stamm. Õllevabrik asus jõe ääres (praegune Veski tn. 16). Hoone on säilinud ja selles asus veel hiljuti puidutööstus. Hiljem jätkas õllepruulimist G. Stammi poeg August. Peale õlle- ja limonaadivabriku kuulusid talle õllepoed Tallinna, Pärnu ja Aia tänaval. A. Stamm oli linna aukodanik ja linnavalitsuse liige, tuletõrjeseltsi esimees ja kohaliku muuseumi kassapidaja. 1894. aastal tootis Stammi tehas 13 000 pange (u. 160 000 liitrit) õlut. Tuntuimad margid olid “Saazerbräu”, “Pilsener Bier” ja “Salon-Bier”. Peale õlle valmistas Stamm Veski tänav 16-18 asuvates hoonetes limonaadi, mida müüdi muuhulgas Vallimäe salong-suvekohvikus.¹

Siin paar tsaariaegset Stammi õllepudeli silti.

G-Stamm-Weissenstein-Lagerbier
G. Stamm, Weissenstein, “LAGERBIER”. Tiit Kruusmanni kogust.
G-Stamm-Weissenstein-Pilsener-Bier
G. Stamm, Weissenstein, “PilsenerBier”. Tiit Kruusmanni kogust.

Järgnevalt ka Riia firma Hugo Hermann Meyeri rekaami, mis pärit 1905.a. välja antud Liivimaa aadressiraamatust.

0933c Hugo Hermann Meyer, Riga ( Liivimaa aadressraamat 1905)

Pikemalt on Paide joogitööstusest kirjutatud Weissenstein.ee lehel.

¹ Entsüklopeedia Järvamaa 3, lk 303.

2 mõtet “G. Stamm, Weissenstein, õlle- ja mõdutehas, 1881” kohta

  1. Sinu tekstist jääb mulje et jõe ümberjuhtijad ei olnud nutikad. Kus on tõde ?

  2. Kindlasti võis see olla võib-olla omal ajal hea ja kasulik plaan aga läbiv jõgi annab ühele linnale nii palju juurde, et minu meelest on tegu korvamatu kahjuga. On räägitud ka jõe taastamisest sest jõesäng on suures osas endiselt alles.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga