A/S Kapsi & Ko “Lõhkevõime”, Tallinn – Köln 1934

0701a-Kapsi-Lõhkevõime-Tallinn-Köln-lennupostiga-postiajalugu-ee

Sel 1934.a. juulikuus lennupostiga Tallinnast Kölni saadetud ümbrikul pole haruldasi marke, kuid tegu on sellegi poolest atraktiivse reklaamümbrikuga. Saatjaks on A/S Kapsi & Ko lõhkeainete osakond “Lõhkevõime” ja saajaks on Alfred Nobel & Co dünamiidivabrik. Marke on peal 60 sendi eest, kuid tundub, et piisanud oleks 50-st sendist, kuna sel ajal maksis Saksamaale lihtkirja saatmine 20s, lisaks 30s lennuposti lisatasu. Seega 10-sendine mark on liigne. Järgmise kaaluklassi kirja lennupostiga saatmine oleks aga juba maksnud 72s. Kiri on Saksamaale liikunud väga kiiresti, tagaküljel on järgmise päeva kalendertempel Berliinist ja ülejärgmisel päeval on kiri juba saabunud Kölni – seda kinnitab Kölni saabumistempel esiküljel. Esiküljel on ka punased Berliini ja Kölni lennujaamade transiittemplid.

A/S Kapsi & Ko oli huvitav firma, mis tegeles mitmel rindel – müüdi raadioaparaate (nendest osa ka ise toodeti) ja elektriseadmeid, mööblit, jalgrattaid, autosid jmt. Ülevaate nende raadioaparaatide toodangust saab lehelt Raadiotuba, seal on ka täpsemalt firma ajaloost ja asutajatest.

Sel firmal on ka side postiajalooga. Nimelt üks firma asutajatest ja omanikest, August Kapsi, oli Eesti Vabariigi rajamisel posti-peavalitsuse ülema abi. Tuginedes Elmar Ojaste edastatud informatsioonile sai ta aga posti-peavalitsusest 1919.a. sule sappa seoses „Eesti Post“ ületrükiga markide skandaali tõttu. Pärast seda arvatavasti hakkaski ta tegelema eraettevõtlusega.

KK 1928
Pildiallikas: militaar.net foorum

“Kui teie viljapuud vananema hakkavad, siis kobendage maa nende ümber lõhkeainega. Tulemused on üllatavad.”  🙂

Ümbriku sain Saksamaalt.

English summary: Simple but attractive air mail cover from A/S Kapsi & Ko with advertising of explosives. The cover was sent from Tallinn to Köln, Germany, in 1934. It is over franked by 10s, correct rate at that time was 50s (letter 20s + air mail fee 30s). Red postmarks on front are transit marks from both Berlin and Köln airports. One founder of the company A/S Kapsi & Ko was August Kapsi. He was working in Estonian newly established Post and Telegraph Office as 1st aid of chief but was fired in 1919 due to scandal with the “Eesti Post” overprints on Imperial Russian stamps. Bottom image shows printed advertising of explosives from the same company. Among other advice it suggest to use explosives to mellow ground around old apple trees to get better crop.

Üks mõte “A/S Kapsi & Ko “Lõhkevõime”, Tallinn – Köln 1934” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga