5. august 1941 Tartu – Lahe, Võrumaa. Nõrk punane tempel “POSTIMAKS TASUTUD”, selle all käsikirjas “am(etnik) + allkiri”. Tartu postkontor taasavati 26. juulil 1941 pärast Tartu vabastamist Nõukogude okupatsiooni alt. Postitada sai algselt ainult postkontoris kohapeal, kuid kuna postmarke polnud, tuli tasuda sularahas, mille kinnituseks löödi saadetisele vastav tempel. Tartu postmargid ilmusid müügile mõni päev hiljem, 7. augustil. Kesk- ja Põhja-Eesti olid endiselt Nõukogude okupatsiooni all, seega sai saata ainult vabastatud Lõuna-Eesti piires. Kehtis Nõukogude tariif, sisemaine postkaart 20 kop.
Hiljuti uurisime Nõukogude okupatsiooni viimastel päevadel Tartus toimunud ülestõusu, siin on jätk sellele teemale. Siinne postkaart on teele pandud pärast Tartu vabastamist okupantidest. Tekst kaardil on väga traagiline:
Raske on sulge võtta ja kirjutata mida isegi nagu ei usuks, kuid ometi on see nii ja veelkord, ta on siiski nii. Mina sõitsin Jaaniks maale, see oli 22. juunil. Leo sõitis ka kodu. Mina tulin tagasi peale Jaani, mis teisipäev ja läksin kohe tagasi. Leo jäi linna ja ma võisin mureta maal olla. 30 juuli hommik helistasin Tartu ja küsisin kas Leo raadio ära on viinud. Sain teada, et Leod enam ei olegi seal, vaid olevat Venemaale viidud, seda rääkisid majarahvas – nemad käinud jaamas ja näinud Leod läbi vaguni akna, nii on siis tema saatus – teadmata. Alfredist ei tea ka ma mitte midagi, arvata et ka tema on Venemaal, ehk teda pole üldse enam. Nüüd tulin linna ja leidsin korterist ka järel jäänud tuhahunniku. Nii et elu on täitsa läbi, järel on jäänud vaid minu hing mis elab – parem kui ka seegi kaoks. Kavatsen siiski Tartu elama jääda, praegu otsin korterit, kui selle leian siis lähen veel mõneks nädalaks maale. Tervisi Magda.
Kirjutage maale, aadress Tartumaa, Kallaste, Tedreküla.
Raadio ära viimise jutt on ilmselt seoses raadioaparaatide konfiskeerimisega. Tekstis mainitud kadunud Alfred oli kaardisaatja Madga Helde märtsis arreteeritud abikaasa, rongiga Venemaale viidud Leo aga viimase 18-aastane noorem vend. Kahjuks mõlemad kirjas mainitud mehed langesid kommunismikuritegude ohvriks:
Alfred Markus Helde – s. 1905 Võrumaa Kanepi v. Erastvere k., algharidus, ametnik, arr. 06.03.41 Tartu, Koidu 4-4, erin. 31.03.42 §58-3, 58-10, 58-11;
surmaotsus; kinnip-k. Permi obl. Ussollag, otsus täide viidud 09.05.42. Kaitseliit. Süüdistati ülestõusu ettevalmistamises laagris.
Leonhard Helde – s. 1922 Võrumaa Laheda v., eluk. sama, arr. 25.06.41, trib. 23.12.42 §58-4, 8a.; Kirovi obl., surn. 31.01.42.
Kaart saadetud meeste isale August Heldele. Ojasilla talu Lahe küla lähedal Võrumaal tundub olema endiselt alles.