“ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.” templi väärkastusest 1941.a.

NB: See artikkel on aegunud, palun vaata uuemat artiklit Võltsitud postitempel “ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.”.
NOTE: This article is outdated, please see newer article Võltsitud postitempel “ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.” instead.

0765a-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee

Siin postkaardil näeme huvitavat sirbi ja vasaraga viisnurgaga kakskeelset templit ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. kuupäevaga 7. juuli 1941 (H/O 19A2:1). Tempel kuulus Paide postkontori 1940.a. sügisel loodud ajakirjanduslevi osakonnale ja polnud ette nähtud markide ja tavaliste postisaadetiste kustutamiseks. Mulle on teada mitmeid ümbrikke ja postkaarte selle templiga, enamasti ilma aadressita. Ka pildil olev postkaart pole kunagi läbi posti kulgenud, keegi on tembeldatud kaardile hiljem aadressi peale kirjutanud ja ka tagaküljele sõnumi, nagu oleks tegu õige asjaga (Paides pole ka Toome tänavat 😉 ). Sarnaseid aretisi liigub ka oksjonitel ja on näha olnud ka elavat pakkumist, kuigi tegelikult on tegu siiski filatelistliku jampsiga, millel puudub postiajalooline väärtus. Seega ärge ostes väga hoogu minge. Vaatame allpool veel teisigi selle templiga tehtud asju.

0765b-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: Pertti Hujala

Teine sama, 7. juuli kuupäevaga ümbrik. Ka sellele on aadress tõenäoliselt hiljem juurde kirjutatud.

0765e-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: Internet

Pärnu II ületrükiga margid, templi kuupäevaks 30. juuli 1941. Pärnu ületrüki II väljalase toimus 24. septembril, seega on templil kuupäeva tagasi keeratud. Sellest saame järeldada, et templi väärkasutus toimus 24. septembril (või hiljem), ehk juba Saksa okupatsiooni ajal (või hiljem).

0765d-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: Skanfil AS

Nüüd otsaga augustikuus, mitu asja 2. augusti templiga.

0765f-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: eBay

Siin üks natuke huvitavam aretis, kus üleval paremas nurgas samuti 2. augusti tempel. Samas markidel on hilisemad 9. veebruari  1942.a. templid. Tõenäoliselt on saatmiseks kasutatud ümbrikku, millel oli ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. tempel juba eelnevalt peal. See filatelistlik butafooria võib isegi olla posti läbinud, kuigi see fakt ei lisa väärtust. Kasutatud on ka kästitsi kirjutatud “Weissenstein Ostl.” ajutist tähitud kirja lipikut, millest on eelnevalt juttu olnud.

Kui kellelgi on veel “saadetsi” selle templiga palun saatke pilte. Oleks huvitav näga mis kuupäevadel neid on tehtud.


English summary. This bi-lingual ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. postmark (H/O 19A2:1) was in use by section responsible for distribution of newspapers and magazines. It was not meant to be used for postage or for cancelling stamps. On this page you see philatelic (mis-)use of this postmark. Most items displayed here that have address written on are actually not passed through postal system but are forgeries (address written on later). Such philatelic productions with ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. postmark do not have high value, so try to hold yourself back when you are bidding on one. 😉

3 mõtet ““ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.” templi väärkastusest 1941.a.” kohta

  1. Templis ikka kuupäev 7. juuli ja Paide postkontor suleti sõjategevuse tõttu ametlikult 2. augustil 1941. Sakslased olid juba kohe ka kohal. Kindlasti erakätesse saanud tempel, aga kas ka täna, vaevalt, sest aeg on oma töö teinud. Ja pärandustombust on see lihtsalt kõrvaldatud kui mittevajalik, aga kes teab? Paraku puudub igasugune info selle postkontori ajakirjanduse levitamise ja ekspedeerimise osakonna tööst ja seal tegutsenud ametnikest. Pertti ostis ju siit omal ajal kokku igasugu filatelistlikku materjali, mis talle müügiks pakuti.

      1. Paide postkontor asus EW ajal Pikk tn. 11. Venelased õhkisid hoone 2. augustil ja postkontori puithoone ning varandus hävis tulekahjus. Postkontor suleti ametlikult 2. augustil. Sakslased olid Paides 3. augustist alates ja postkontor avati 4. augustil 1941 aadressil Pikk tn. 2 (H. Kõva maja). Ülemaks oli EW ajal Rudolf Reinmets (Reimann) alates 1938 ja sai selleks ka sakslaste poolt määratud. Paraku on Paide postkontori fotot üliraske leida, Kõva maja on fotodel äratuntav. Ja siia ei saa ka pilte juurde lisada! Kui ma midagi kirjutan, mismoodi ma vastuse saaksin oma meilile, et on vastatud!?

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga