“ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.” templi väärkastusest 1941.a.

0765a-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee

Siin postkaardil näeme huvitavat sirbi ja vasaraga viisnurgaga kakskeelset templit ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. kuupäevaga 7. juuni 1941 (H/O 19A2:1). Tempel kuulus Paide postkontori 1940.a. sügisel loodud ajakirjandulevi osakonnale ja polnud ette nähtud markide ja tavaliste postisaadetiste kustutamiseks. Mulle on teada mitmeid ümbrikke ja postkaarte selle templiga, enamasti ilma aadressita. Ka pildil olev postkaart pole kunagi läbi posti kulgenud, keegi on tembeldatud kaardile hiljem aadressi peale kirjutanud ja ka tagaküljele sõnumi, nagu oleks tegu õige asjaga (Paides pole ka Toome tänavat 😉 ). Sarnaseid aretisi liigub ka oksjonitel ja on näha olnud ka elavat pakkumist, kuigi tegelikult on tegu siiski filatelistliku jampsiga, millel puudub postiajalooline väärtus. Seega ärge ostes väga hoogu minge. Vaatame allpool veel teisigi selle templiga tehtud asju.

0765b-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: Pertti Hujala

Teine sama, 7. juuni kuupäevaga ümbrik. Ka sellele on aadress tõenäoliselt hiljem juurde kirjutatud.

0765e-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: Internet

Pärnu II ületrükiga margid, templi kuupäevaks 30. juuli 1941. Pärnu ületrüki II väljalase toimus 24. septembril, seega on templil kuupäeva tagasi keeratud. Sellest saame järeldada, et templi väärkasutus toimus 24. septembril (või hiljem), ehk juba Saksa okupatsiooni ajal (või hiljem).

0765d-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: Skanfil AS

Nüüd otsaga augustikuus, mitu asja 2. augusti templiga.

0765f-Paide-ajakirjanduslevi-templi-vääkasutus-1941-postiajalugu-ee
Allikas: eBay

Siin üks natuke huvitavam aretis, kus üleval paremas nurgas samuti 2. augusti tempel. Samas markidel on hilisemad 9. veebruari  1942.a. templid. Tõenäoliselt on saatmiseks kasutatud ümbrikku, millel oli ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. tempel juba eelnevalt peal. See filatelistlik butafooria võib isegi olla posti läbinud, kuigi see fakt ei lisa väärtust. Kasutatud on ka kästitsi kirjutatud “Weissenstein Ostl.” ajutist tähitud kirja lipikut, millest on eelnevalt juttu olnud.

Kui kellelgi on veel “saadetsi” selle templiga palun saatke pilte. Oleks huvitav näga mis kuupäevadel neid on tehtud.


English summary. This bi-lingual ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. postmark (H/O 19A2:1) was in use by section responsible for distribution of newspapers and magazines. It was not meant to be used for postage or for cancelling stamps. On this page you see philatelic (mis-)use of this postmark. Most items displayed here that have address written on are actually not passed through postal system but are forgeries (address written on later). Such philatelic productions with ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. postmark do not have high value, so try to hold yourself back when you are bidding on one. 😉

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga