Võltsitud postitempel “ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.”

Kõrvuti originaal ja võltsitud ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ templid. Võltsingu eristamiseks tasub tähelepanu pöörata noolega näidatud objektidele, mis erinevad originaalist.

2016.a. kirjutasin artikli “ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ.” templi väärkastusest 1941.a. aga hiljuti avastasin, et osa selle templiga “saadetistest” on tehtud võltsitud templiga. Seega siin uuem uurimus selle templi kohta.

See tempel (H/O 19A2:1) kuulus Paide postkontori 1940.a. sügisel loodud ajakirjanduslevi osakonnale ning polnud ette nähtud markide ja tavaliste postisaadetiste kustutamiseks. Sellegi poolest on keegi teinud selle templiga tembeldatud vene markidega postkaarte ja “saadetisi” (Elmar Ojase kommentaarist on jäänud meelde, et see toimus “revolvriähvardusel”), nendest enamlevinumad on mitmete markidega saatmata postkaardid templikuupäevaga 2 VIII 41, nagu näha järgneval fotol.

Originaaltempliga filatelistlikud “saadetised”. Templil kuupäev 2. august 1941, sel päeval lasid taganevad venelased Paide postkontori hoone õhku.

Templil olev kuupäev 2. august 1941 on selles mõttes huvitav, et sel päeval lasid taganevad venelased õhku Paide postkontori. Kas need asjad on tembeldatud sellel päeval või on hiljem see kuupäev templile ette keeratud, seda vist saa enam kunagi teada.

Järgmine pilt on ümbrikust, mis tundub olema tehtud ka originaaltempliga. See on minule hetkel teada ainuke, mis pole kuupäevaga 2. august 1941.

Originaaltempliga ümbrik millest saame järeldada, et tempel sattus erakätesse.

Ümbrikul templi kuupäevaks 30. juuli 1941, aga nende Pärnu ületrükiga markide teine väljalase toimus 24. septembril 1941, seega on see tempel olnud kellegi käes ka saksa okupatsiooni ajal (ja võib-olla ka hiljemgi) ning kuupäeva on tagasi keeratud. Kui kellelegi on veel ümbrikke, kus kasutatud seda templit mõne muu kuupäevaga, kui 2. august 1941, siis palun saatke mulle pilt.

Siin fotol on üks natuke huvitavam “aretis”, kus üleval paremas nurgas samuti 2. augusti kuupäevaga originaal ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ tempel. Samas markidel on hilisemad 9. veebruari  1942.a. PAIDE – C templid. Saatmiseks on kasutatud tühja ümbrikku, millel oli ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. tempel juba eelnevalt peal, et tekiks võimalikult “haruldane” kooslus. See filatelistlik ümbrik on isegi posti läbinud, kuigi tegu nn mache-ga, mille initsiaatoriks kollektsionäär Walter Prell (saaja aadress). Ümbrikul on kasutatud ajutist kästitsi kirjutatud “Weissenstein Ostl.” tähitud kirja lipikut, millest on eelnevalt juttu olnud.

Võltsitud templid

Järgnevalt mõned fotod võltsitud templiga “saadetistest”, mis on suhteliselt labased hiljem tehtud võltsingud ja pole posti sellisel kujul läbinud. Kõik minule teada olevad võltsitud templiga tehtud jäljendid on kuupäevaga 7 VII 41. Kui kellelgi on mõne teise kuupäevaga võltsing, palun saatke pilt.

Aadressis olevat Toome tänavat pole Paides minu teada olnud.
25kop lendurimargiga vene tervikasi (Michel P 196) anti välja alles aastal 1948, seega ei saa see kuidagi olla saadetud 1941. aastal, nagu näitab (võltsitud) postitempel.

English summary. This bi-lingual ПАЙДЕ / PAIDE – ПЕЧ. postmark (H/O 19A2:1) was in use by section responsible for distribution of newspapers and magazines. It was not meant to be used for postage or for cancelling stamps. On this page you see philatelic (mis-)use of this postmark and also as new discovery, there is also listed additional forged postmark and items made with it (dated 7 VII 41).

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga