Tagurpidi juubeliületrükk kangrumargil ehk kamašokolaadi leiutajast margivõltsija August Elmelo (Gregor)

1073a-Mi68-kangur-tagurpidi-juubeliületrükk-1928-võltsing-August-Elmelo-Gregor-postiajalugu-ee
Allikas: Andrus Jefimov

Selle filatelistliku ümbriku on saatnud August Elmelo Tallinna vaksalist Rakverre 5. detsembril 1937. Kirjal on teiste markide seas peal punase Eesti Vabariigi 10. aastapäeva ületrükiga kangrumark (H/O 109), millel ületrükk on tagurpidi. Ületrükk on ka poolik, puudub alumine rida “S. S.”  (H/O 109 E:4). Ilma alumise osata ületrükk on haruldane ja siin veel ka lisaks tagurpidi ületrükk. Mis toimub?

Lähemal uurimisel selgub, et margil olev ületrükk on võltsing. Järgneval fotol on kõrvuti õige mark ja siis ümbrikul olev võltsitud ületrükiga mark (klõpsa pildil, et näha suurendust). Võltsingu tähekujud on erinevad, eriti number “2” aastanumbris “1928”. Ka on ületrüki värvitoon heledam kirkam punane.

1073d-Mi68-kangur-tagurpidi-juubeliületrükk-1928-võltsing-postiajalugu-ee
Õige ületrükk vasakul, võltsing paremal.

Pilt hakkab selginema, kui otsida kirja saatja August Elmelo nime vanadest ajalehtedest. Tuleb välja, et tegu oli paadunud võltsmarkide kaupmehe ja ehk ka valmistajaga. Tema endine nimi oli August Gregor ja sünniaasta 1903.

Kelmus vanade postmarkidega, Uus Eesti 29-04-1938
Uus Eesti, 29. aprill 1938; Allikas: DIGAR
Tabati võltspostmarkide valmistaja, Sakala 17-08-1938
Sakala, 17. august 1938; Allikas: DIGAR

Samas ei saa kindlalt väita, et antud võltsületrükk on Elmelo tehtud, kuigi arvestades tema tausta on see võimalik.

Üllatuslikult on sellel mehel ka side Paidega olemas kuna ta tegutses mingi aeg Paides aadressil Suur-Aia 37. All on näha tema postmarkide müügi reklaamkaart aastast 1934, mille ta on saatnud Paidest Saksamaale. Kaardi tagaküljel on postmarkide hinnakiri, kus ta pakub Eesti marke “95-protsendilise allahindlusega”. Pakkumises on head margid nagu õhupostimargid, “Aita Hädalist” ületrükid jms, kõik suhteliselt odavate hindadega. Arvata võib, et odava hinna tingis tõsiasi, et tegu oli võltsitud markidega, mida ta müüs pahaaimamatutele välismaistele ostjatele nii ükshaaval kui hulgi.

0794b-Võltspostmarkide-levitaja-August-Gregor-Elmelo-Paide-Apolda-1934-postiajalugu-ee

August Elmelo lugu aga siin veel ei lõppe, kuna tegu oli tõelise multitalendiga. Kõik eestlased teavad, mis asi on kamašokolaad ja tuleb välja, et see mees oli muuhulgas ka kamašokolaadi leiutaja. 🙂

Kamast tehakse šokolaadi, Uudisleht 9-06-1939
Uudisleht, 9.06.1939; Allikas: DIGAR

Mememento raamatust nähtub, et August Elmelo küüditati juunis 1941 Patarei vanglast Venemaale. Mis temast edasi sai, seda praegu ei tea.

Aitäh Andrus Jefimovile, kes saatis uurimiseks võltsmargiga ümbriku.


English summary: One first cover we see 2mk weaver definitive with inverted overprint (H/O 109 E:4 + inverted). This is a rare forgery. The letter was sent by August Elmelo (earlier August Gregor) who was convicted several times in 1938 for producing and selling counterfeit Estonian stamps (as seen in old newspaper articles). In the middle we see his printed postcard with stamp offers, sent from Paide to Apolda in 1934. Listed “95% discounted” prices are low and likely listed stamps were forgeries. August Elmelo was also avid inventor, from newspaper article from 1939 we can read about this patents of comb filled with liquid and kind of grain chocolate that is still produced in Estonia. In 1941 he was prisoned and deported to Russia by Soviets, like many other estonians. His further fate is not known to me at this moment.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga