Venemaale viimist ootava mobiseeritu sõnum Tallinna reidilt, august 1941

Olen juba eelnevalt postitanud mitu huvitavat Punaarmeesse mobiseeritute kirja, mis saadetud viimasel hetkel enne Venemaale saatmist. Siin on veel üks, mis ehk pole nii põnev, kui kaks eelmist, aga ehk suudame koos tuvastada selle saatja isiku?

Tekst kaardil on järgmine:

Saatsin Sulle hommikul kaardi. Nautisin päev läbi Tallinna ilu merelt. Seisak vist lõpeb homme hommikul. Täna käis kogu päev läbi v. laev meie laeva ja sadama vahet. Naised saatsid aga pakke ja kirju.
On juba pime.
Pea kindlasti sellest, mis lubasid. Mina ka!
Suudlen kõiki. Valdur

Tallinna postitempel kannab kuupäeva 11. august 1941 (kl 11-13) aga kuna kaardil on tekst “on juba pime”, siis on see arvatavasti kirjutatud 10. augusti õhtul. Teksti järgi oletan, et kaart on saadetud naisele, aadressis on nimi M. Teevet, Nõmmel ja saatja nimi on teksti lõpus Valdur. Samas, kui vaadata Memento “Eestlased vene sõjaväes 1940-1945” nimekirja (köide 12), siis kõige lähem osaliselt kattuv nimi oleks Ernst Voldemar Teevet.

TEEVET, Ernst, Voldemar Villem m, s. 29.07.05. lõpet. kõrgh. insener, EV reserv-nooremleitnant. 1943 Punaarmees Eesti korpuse tagavarapolgus. [Ernits 124; Sõjamuuseum; Internet]

Kas teksti alla kirjutatud “Valdur” sobiks Voldemari hüüdnimeks? Minu meelest küll, aga mis arvate teie? Ernst Voldemar Teeveti vanus nagu sobiks, ka oli tema naise nimi Marie Teevet. Genis leidub ka huvitav fakt, et ta suri 12. märtsil 1943 Kamõšlovis, Sverdlovski oblastis 37 aastasena, ilmselt tööpataljonis. Memento nimekirjas see info puudub. Saaja aadressiks on Ava tn. 10 Nõmmel. See tänav on rohkem tuntud kui Maleva ja praegu Hiiu-Maleva tänav.

Seega mis arvate teie — kas kaardi saatja võiks olla Ernst Voldemar Teevet? Andke all kommentaaris teada. Ise ma arvan, et võimalik. Mul on veel üks sama päeva Tallinna templiga sarnane kaart, aga teiselt mobiliseeritult. Tema kirjutab, et asub aurulaeval Tõnu. Laevu võis muidugi olla sel päeval seal mitmeid.

2 mõtet “Venemaale viimist ootava mobiseeritu sõnum Tallinna reidilt, august 1941” kohta

  1. Esmalt tekib küsimus, et miks on saaja aadress vene keeles?
    Mis nimedesse puutub, siis Ernst oleks vist Ärni ja Voldemar võiks olla pigem Volli.

    1. 1941. aastast ikka leidub venekeelsete aadressidega eestlaste saadetisi. Mõnedele oli see vene värk vist hingelähedane ja teised võib-olla said kuskilt soovitusi, et aadressi võiks olla vene keeles. Lisaks “Sms.”, “Kod.” jmt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga