See 18. oktoobril 1939.a. Tallinnast Hollandisse postitatud kiri on avatud Eestis tsensuuri poolt ja siis uuesti suletud käepärase postkontortes kasutusel olnud liimipaberiga millel kiri “Tähitud postikimp”. Kiri on tsensuuri poolt kinni peetud, selle kinnituseks on tagaküljele löödud ovaalne tempel tekstiga “Kinnipeetud”. Eestis kehtestati 1939.a. tsensuur Nõukogude Liidu nõudmisel seoses NSVL-i sõjaväebaasidega (kardeti sõjaväeosade asukohtade ja liikumiste lekkimist välismaale). Tsenseerimisega alustati 17. oktoobril¹ ehk siis selle kirja saatmisele eelneval päeval.
Kuna kiri on mingil põhjusel kinni peetud siis on esmalt peale löödud tempel “Tagasi”. Kuna saatja aadress puudub, siis on kiri saadetud peapostkontorisse hoiule (punane tempel “Hoiule”) koos postitöötaja kommentaariga “Puudub saatja aadress”. Miks kiri kinni peeti seda ei tea. Võimalik, et kinni peeti isegi ainult selle pärast, et puudus saatja aadress (kahtlane saatja).
Sellisel kujul tsensuurimärgiseid tehti umbes poole aasta jooksul. Kinni peetud kirjad on harvaesinevad kuna neid oli kontrollitud kirjadest väike osa.
Ümbriku sain Hollandist.
English summary: This letter was posted on October 18, 1939 from Tallinn to the Netherlands. However, it never arrived as it was halted by Estonian censorship. Censorship was started in Estonia day before the letter was posted, on October 17, 1939,¹ by demand from Soviet Union who forcefully created his military bases in Estonia. Censors have blocked sending this letter and applied oval red postmark “Kinnipeetud” (“Halted”) to back side. Then the letter was redirected back to sender (red mark “Tagasi” (“Return”) on front side). But as there was no sender’s address on letter, it was further redirected to storage in main post office (red mark “Hoiule” (“To storage”) plus inscription “Missing sender’s address” by postal clerk).
¹) Eesti postiajaloo käsiraamat (Jakob Hurt/Elmar Ojaste), lk 741.