“Tagasi / pole postiühendust” 1941/1944

0403
Saajaks Tarvastu Põllumajanduslik Krediitühing, Mustla.

Mõni aeg tagasi ilmus välja 8 sarnast 1941.a. aasta juuli alguses (3. ja 4. juuli) Tallinnast Põllumajanduslikust Pangast saadetud ümbrikku, mis on kõik saatjale tagastatud, peal pliiatsiga erineval kujul märgitud “Tagasi”.

Kirjad on saadetud kahel erineval kuupäeval ja alguses ei jõudnud mulle kohale kirjade tagasi saatmise põhjus — tundus loomulik, et selliste masspostituste peale mida pangad tegid ja teevad tänapäevalgi, kui korraga saadetakse välja mingi kiri tuhendetele klientidele korraga, tuleb neist mingi osa tagasi, eriti segastel aegadel nagu 1941.a.

Hiljem jõudis kohale tõsiasi, et kõik tagasi tulnud kirjad on saadetud Lõuna-Eestisse (Mustla, Valga, Osula, Kanepi, Varstu, Karula), kus oli juba käimas suvesõda ja venelaste elu oli tehtud metsavendade ja omakaitse poolt kibedaks, ning mitmed asulad ka juba nendelt vallututatud. Seega siis puudus 1941.a. juuli alguses postiühendus Lõuna-Eestiga sõjategevuse tõttu ja see oli ka põhjus miks need kirjad saatjale tagasi saadeti.

0406
Saajaks Priidu Valge, Laane 19, Hurmi asundus, Kanepi vald, Kanepi.
0404
Saajaks Arthur Köller, Kaasiku talu, Kaagjärve vald, Valga.
0405
Saajaks Jüri Vare, Teeveere 50, Sõmerpalu asundus, Sõmerpalu vald, Osula postiagentuur.

Eesti Vabariigi ajal oli frankeerimismasinate litsentse välja antud 27-le firmale, erinevaid tempijäljendeid oli rohkem. 1941.a. alguses venestati 5 frankeerimistemplit, nagu näha nendelt piltideltki. Venestatud frankotemplid on suhetliselt harvaesinevad kuna need olid käibel suhteliselt lühikest aega, 1941.a. augustini.

Nüüd aga liigume ajas edasi aastasse 1944, mis sõjategevuse taas Eestisse tõi, seekord küll idapoolt. Järgnev kutse on saadetud saksa okupatsiooni ajal 17. aprillil 1944.a. Haapsalust Sillamäele, kuid on tagastatud saatjale pliiatsimärkusega “Tagasi / pole postiühendust”. Kaardi saatjaks on Eesti Hobuste Tõuselts Haapsalus ja saajaks hr. M. Moosel, Sillamäe postiagentuur, Vaivara vald.

0401a

See kaart on samuti tagastatud sõjategevuse tõttu, kuna 1944.a. toimusid Vaivara ümbruses Narva rinde kaitselahingud, mistõttu tsiviilpost seal kaardi saatmise ajal, nagu näha, ei toiminud. Kaart Haapsalust on saadetud läbi saksa dienstposti ehk ametiposti, kuid eestikeelsed (mitte saksakeelsed) märkused kaardil annavad mõista, et see liikus siiski läbi Eesti postitsüsteemi.

0401b

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga