Rootsiaegne kiri, Wittenstein ca 1588, Göran Boije

Siin on minu kõige vanem Paidest lähetatud kiri, mis saadetud Rootsi ajal ca 1588-1589.a. Saatjaks on soome päritolu Rootsi väepealik Göran Boije, kelle osalisel juhtimisel vallutasid 1581.a. Rootsi väed Paide venelastelt tagasi.

0551-Göran-Boije-Wittenstein-ca-1588

Kui II maailmasõjas olid Paide linna kaotused väikesed, siis ajaloos on linn korduvalt maatasa tehtud. Panen väikese lõigu Vikipeediast selle kirja saatmisele eelnenud ajastu kohta:

Liivi sõja ajal sai Paide sõjategevuses tugevasti kannatada. 1558. aastal piirasid Paidet vene väed, kuid ei suutnud linnust vallutada. Siiski põletasid nad linna maha. […]

1573. aastal vallutasid Moskva väed Ivan IV enese juhtimisel Paide. Tapeti peaaegu kõik linnaelanikud ning linnuses viibinud isikud. Paide asevalitseja Hans Boy seoti ora külge ning küpsetati tulel surnuks.

1581. aastal vallutasid Rootsi väed Göran Boije, Johann von Koskulli ning Caspar von Tiesenhauseni juhtimisel Paide tagasi.

Millest täpselt on kirjas juttu pole mulle praegu teada aga seda oleks muidugi väga huvitav kuulda. Kalle Kroon arvas, et paber räägib hobusemüügist. Kui keegi teab viidata kedagi, kes suudaks seda vana rootsi keelt tõlkida siis oleks abiks. Pildil klõpsates avaneb see suurelt ning on loetavam.

Kuna kiri pole aastaarvuga dateeritud siis pole teada mis aastal see on saadetud. Arvati, et kuskil 1588-1589.a. Küll on aga kirja lõpus “Wittenstein” ja detsembrikuu.

Nagu näha on saatja signatuur oluliselt erinev kirjast, ehk siis kiri on kirjutatud spetsiaalse kirjamehe poolt ja “härra” poolt “varesejalgadega” allkirjastatud.

Kirja sain Rootsist.

2 mõtet “Rootsiaegne kiri, Wittenstein ca 1588, Göran Boije” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga