Paidesse uue postkontori ehitamise plaan, 1939.a.

Paide postiasutiste ja kohtuasutiste ühise krundi plaan, 1939 (Eesti Rahvusarhiiv ERA.2218.1.618)

Veetsin eile pool päeva Eesti Rahvusarhiivis vanu Paide postkontoriga seotud paberiteid uurides. Kokku oli valitud säilikutes ligi 1000 lehekülge ja kuigi välja tuli huvitavat materjali mis annab ülevaate tollasesest Paide postikorraldusest siis kahjuks ei leidnud suurt midagi, mis oleks andnud infot Pikal tänaval (juba tsaariajast) asunud postkontori hoone kohta. Seni pole veel leidnud fotot Pikal tänaval asunud Paide postkontorist.

Samas leidsin säiliku ERA.2218.1.618 pealkirjaga “Kirjavahetus Paide postkontori hoone ehitamise kohta ning hoone krundi plaan”, millest järeldub, et 1939.a. plaaniti Pärnu tänava äärde praegusesse Lembitu parki ehitada kahekordne kivihoone postkontorile ja telefonivõrgule.

Nagu näha oleks suur osa praegusest Lembitu pargist plaani realiseerumisel eraldatud uuele postkontori ja kohtumaja ühisele krundile. Kohtuhoone kohta säilikus muud infot pole, kui et plaanil on mainitud “postiasutiste ja kohtuasutiste ühtne krunt”. Krunt oleks jäänud Kaitseliidu Järva Maleva maja (praegu haigla kiirabiosakond) ja loomakliiniku (praegu Järvamaa Muuseum) vahelisele alale.

Paide-Kaitseliidu-Järva-maleva-maja-1930nendatel
Foto: vanadpildid.net

Siin pildil näha Kaitseliidu Järva Maleva maja kolmekümnendatel — kõnealune krunt oleks olnud pildil aia ette jäävast Tiigi tänavast siia poole jääval rohumaal.

14. septembril 1939.a. otsustati Teedeministreeriumis komisjoni poolt esitada ettepanek Paide uue postkontori ja telefonijaama hoone ehituseks. Komisjoni sisukoht oli järgnev:

Paide postkontorile ja Järvamaa maavõrgule uue hoone ühes kõrvalhoonega püstitamine on tarvilik ja läheks maksma esialgsete kalkulatsioonide kohaselt kr. 140000.-
Eeltööde tegemine ja eelprojektide koostamine lähevad maksma 750 krooni, milline summa sisse võtta 1940/41.a. eelarve ettepanekutesse eeldusega, et Posti Talituse poolt lahendatakse krundi küsimus.

Nagu täna teame see uue postkontori ja telefonivõrgu hoone ehitamise plaan ei realiseerunud, 1940nendad aastad tõid uue postkontori asemel hoopis midagi muud.

Lõpetuseks protokoll milles on näha ruumid ja funktsionaalsus, mis olid uude majja plaanitud. Lisaks veel teen üleskutse, et kui kellelgi on infot või fotosid Pikal tänaval asunud postkontori kohta siis palun andke teada. Pika tänava postkontor põletati venelaste poolt maha augustis 1941.a., napilt enne saksa vägede saabumist.

Eesti Rahvusarhiiv ERA.2218.1.618
Eesti Rahvusarhiiv ERA.2218.1.618

 

2 mõtet “Paidesse uue postkontori ehitamise plaan, 1939.a.” kohta

    1. Asus arvatavasti umbes selle koha peal kus on praegu tühjalt seisev linnasaun, ehk siis Grossi poe juures.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga