Paide – Orivesi, Soome, 1940

See kiri on saadetud esimese ENSV perioodil, 30. novembril 1940 Paidest Soome. Saaja aadressiks Pekka Penttilä, Orivesi. Peal postmargi 100. aastapäevaks välja antud postituvi seeriast kaks 15-sendist marki, kokku 30 sendi väärtuses. Soome, Rootsi, Lätisse ja Leedusse lihtkirja saatmine maksis sel hetkel sama palju kui Eesti sees ehk 15 senti kuni 20 grammi või 25 senti 21-40 grammi. Seega on peal olevate markide vääring natuke suurem kui nõutud. Samas, mujale välismaale kirja saatmine maksis 30 senti ja võimalik, et saatja polnud teadlik Soome eritariifist ning margistas kirja lihtsalt “välismaa” tariifi järgi. Kiri on Soome saabudes ka sealse tsensuuri poolt läbi vaadatud, seda kinnitab vasakule pärast avamist kleebitud Soome vapiga paber kirjaga TARKASTETTU / GRANSKAT (kontrollitud).

Tõenäoline, et see välismaale minev kiri avati tsensuuri poolt ka Eestis, kuigi vastavat märget pole (samas paistab, et tagaküljel paremal pool on olnud mingi paber kleebitud). Taga on järgmise päeva transiittempel TALLINN – 1 XII 1940 – EESTI ja Helsingisse on kiri jõudnud alles 9 XII 40. Ka on tagaküljel näha saabumistempel ORIVESI – 12 XII 40.

H/O postiajaloo käsiraamatus on mainitud, et algselt oli nende postituvimarkide viimaseks müügipäevaks plaanitud 30. november 1940, ehk siis sama päev, mil see kiri on postitatud. Hiljem nende markide müügiaega siiski pikendati. Tõenäoliselt sellepärast, et Nõukogude Liidu postmarke, mida hakati Eesti Vabariigi omade asemel kasutama, polnud veel jõutud piisavalt kohale toimetada.

Kahjuks pole kirjal saatja aadressi, seega ei tea kes on kirja saatnud.

Ümbriku sain Soomest.

English summary:  This letter was sent from Paide to Orivesi, Finland on November 30, 1940, during first ESSR period. It is checked and re-sealed by censor in Finland and likely also in Estonia. For latter there are no markings. The letter is misfranked according to generic foreign destination tarif 30s, but actually for Finland, Sweden, Latvia and Lithuania was in effect special recuced tariff 15s (up to 20 grams) or 25s (21-40 grams).

3 mõtet “Paide – Orivesi, Soome, 1940” kohta

  1. ja siis lisad juurde, et need on “valged” tuvid 🙂 … enamus tuvidega saadetistel on margil mõni nurk suht lahti:-)

  2. Valged need ei tundu olema, ma muidugi tagant ei uurinud. 😉 Mul suvel oli ka üks valgega ümbrik, kvaliteet polnud suurem asi aga mark oli valge. Ehk panen selle pildi ka siia üles.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga