Korduvkasutatud ümbrik, Paide – Türi – Tallinn 1943

0986-ERU-Jarva-Ringkonnaamet-Sarevere-Tallinn-1943-postiajalugu-ee

Seda 1943.a. aprillis kulgenud ümbrikku on kasutatud saatmiseks kaks korda. Esimese hooga ma ei saanudki aru, kuidas täpselt see liikunud on aga pärast kahe juustusaia söömist jõudis kohale. Algselt on kiri postitiatud Paidest, Eesti Rahva Ühisabi (ERÜ) Järva Ringkonnast Türile, ERÜ Särevere piirkonnajuhile (J. Amandus, Jaama 3). Paides algselt peale pandud postmark on Türil eemaldatud, kuid näha on osa Paide ametipostitempli jäljendist WEISSENSTEIN (OSTLAND) – c – DDO. Türil võeti ümbrik uuesti kasutusele, nüüd juba Särevere vallavalitsuse poolt ja kasutati seda kirja saatmiseks Tallinna Linna Piirkonnakomissarile. Türilt on kiri uue margiga lähetatud 21. aprillil 1943 ja näha ka Tallinnasse saabumise puhul löödud masintempel kuupäevaga 24. aprill 1943. Saabumistempel oleks pidanud olema tagaküljel, kuid kiri on ekslikult masinasse pandud tagurpidi. Samas ka meile praegu kasulik, kuna määrab kindlaks selle, et algselt kirjal olnud postmark eemaldati enne kohale jõudmist, mitte hiljem mõne entusiastliku margihuvilise poolt.

Algselt Paides kirjale kirjutatud saaja aadress on pandud üles vasakusse nurka (kus tavaliselt on pigem saatja aadress) tõenäoliselt selle mõttega, et soodustada ümbriku korduvkasutust. Arvatavasti oli sõjaajal ümbrikkudest puudus ja nii püüti neid mitu korda kasutada. Kaks korda kasutatud ümbrikud pole iseenesest haruldased, neid liigub üsna palju mis näitab, et see praktika oli üsna laialt levinud. Samas kolm korda posti läbinud kirjad on harvaesinevad.

Kasutatud Hitleri näopildiga mark on ebatüüpiliselt ilma OSTLAND pealetrükita. 1943.a. esimesel poolel hakkasid ületrükiga 12-pennised margid otsa saama ja mõneks ajaks toodi asemele sellised ilma ületrükita margid kuni aasta teise pooleni, mil ilmusid uues trükitehnikas OSTLAND ületrükiga 12-pennised Hitleri näoga margid.

DIGAR-i abil leidsin ajalehest Järva Teataja (14. november 1942) ka huvitava marke ja ümbrikke puudutava artikli:

0986-Jarvamaa-kogub-postmarke-JT-14-11-1942

See artikkel võib anda ka vastuse, miks ERÜ Särevere piirkonnajuht Paides peale pandud margi enne ümbriku teist korda kasutamist eemaldas. Artiklis on kasutatud ka ilmekat väljendit — “küllaldaselt tarvitatud kirjaümbrikud”. Ma loen siit otseselt välja ümbrike korduvasutuse. Kas meie vaadeldud ümbrik on küllaldaselt kasutatud? Arvatavasti mitte, oleks olnud vaba ruumi kolmandaks saatmiseks. 😉


English summary: This cover from 1943 has been used twice. First sent from Weissenstein to Türi. There original stamp was removed, new one attached and the letter was re-adressed to Tallinn. Due to shortage of envelopes at war time such re-used covers are quite common. On the other hand, 3 times used covers are scarce.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga