See väärika käekirjaga kirjutatud tähitud kiri on saadetud Tallinnasse, Eesti Vabariigi presidendile, härra Konstantin Pätsile Kuressaare apostliku õigeusu koguduse poolt 2. mail 1938. Peal ka Konstantin Pätsi enda näopildiga 20s postmark. Aga…
…see kiri pole president Pätsi kätte ilmselt kunagi jõudnud, sest kirja tagaküljel on postitöötaja sinise tindiga kirjutatud märge “Tagasi telegrammi põhjal” + postitöötaja allkiri ning esiküljel samuti “Tg. Kuressaare”. Ehk siis kirjasaatja oli pärast kirja saatmist mingil põhjusel ümber mõelnud ja kirja telegrammi teel tagasi kutsunud. Ilmselt läks siis kirjas midagi valesti. Postitemplite järgi on kiri Tallinnasse jõudnud järgmisel päeval ning tagasi Kuressaarde ülejärgmisel, ehk 4. mail 1938.
Mis asja täpselt president Pätsile saata taheti jääb ilmselt igavesti saladuseks, aga ajalooraamatud annavad teada, et nädal varem, 24. aprillil 1938, valiti Konstantin Päts 219 poolt- ja 19 vastuhäälega esimeseks Eesti Vabariigi presidendiks (enne seda oli ta riigivanem, peaminister riigivanema ülesannetes ja riigihoidja). Seega võib arvata, et see uhke kiri sisaldas vastavat õnnitlust, seda enam, et Konstantin Päts oli õigeusklik.
Väikese üllatusena oli ümbriku sees ka üks Kuressaare postikviitung sama päeva templiga, mil kiri Kuressaarde tagasi jõudis. Kviitung on välja antud Tallinnasse saadetud tähitud kirjale nr 80, seega võib oletada, et president Pätsile saadeti tagasi kutsutud kirja asemel koheselt uus kiri.
Huvitav oleks teada, kas president Pätsile adresseeritud ümbrikke muuseumites ja arhiivides on, sest tihti visati ümbrikud minema ja arhiivi jõudis ainult ümbrikus olnud kiri. Juhuleid Soomest, hetkel mul vahetusfondis.