Käsitsi kirjutatud R-silt “Weissenstein Estl.”, 04.1919

0177a-Lillemuster-Weissenstein-Halle-ajutine-tähistus-1919

Siin näha üks Paide postiajaloo pärl, ilus varajane tähitud kiri, mis saadetud Paidest Hallesse Saksamaale 13.04.1919.a. Ajutiselt oli kasutusel venekeelne keisririigi postitempel, kuna eestikeelne saabus alles kuu aega hiljem ning tähitud kirja märgistamiseks on kasutatud templi asemel käsitsi kirjutatud silti “Weissenstein Estl. No 312”. Hetkel kipun arvama, et välismaistele kirjadele kirjutati “Weissenstein” ja Eesti-sisestele “Paide”, või löödi “Paide” ridatempliga.

Lilla kolmnurkne tempel “S. K.” (ehk “sõja kontroll”) on tõenäoliselt Tallinnas löödud tsensuuri läbimist kinnitav tempel, kõrval ka soome- ja rootsikeelne tsensuuritempel mis kinnitab, et kiri on ka Helsingis tsensuuri läbinud. Kuna Vabadussõda käis siis vaatas Eesti tsensuur kirjad läbi, et vähendada olulise info vaenlase kätte sattumist.

Aga kus siis margid on? Lillemustriga margid on kleebitud tagaküljele, kokku 1 rubla eest, mis vastas tol hetkel välismaise tähitud kirja tariifile (50 kop. kiri + 50 kop. tähistusmaks).

Alumise margirea lähemal vaatlemisel näeme, et markidel on kolmes küljes postimeistrihammastus, mis tehti Paide postkontoris käepäraste vahenditega markide eraldamise hõlbustamiseks, kuna Eesti varajased postmargid olid hammastata.

Tagaküljel näeme ka Helsingi transiittemplit ning Halle saabumistemplit. Kiri on kohale jõudnud 10-ne päevaga. Thomas Löbbering kommenteeris, et pidavat olema haruldane selle perioodi kohta, et kiri on läinud Saksamaale Soome kaudu. Tagaküljel on ka Saksa kirjakandja Zillingeri pliiatsimärge “geschl(ossen), 23/4, Zillinger”, mis annab teada, et adressaadiks olnud kindlustusfirma oli kirja esmasel kättetoimetamise päeval suletud, ning arvatavasti sai ta kirja kätte toimetada teisel katsel, järgneval päeval.

0177b-Lillemuster-Weissenstein-Halle-ajutine-tähistus-1919

Kirja saatja aadressiks on märgitud “Markt platz 13. Limberg” ehk Turuplats 13, praegune Keskväljak ja Tallinna tänava algus. Võimalik, et saatja on Paide toonane ettevõtja August Limberg, kuigi ma ei tea, kas tal selles maja mõni pood oli. Alloleval fotol ongi maja aadressiga Turuplats 13, pildistatud ca 1910.a. Kahjuks on hoone tänaseks tulekahjus hävinud, selle asemel on pitsakiosk. Klõpsa pildil, et näha detailsemalt.

Paide-Turuplats-13-ca-1910

Ümbriku sain Saksamaalt. Thanks goes to Thomas Löbbering for comments!

2 mõtet “Käsitsi kirjutatud R-silt “Weissenstein Estl.”, 04.1919” kohta

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga