Iseseisvus paistab, Tallinn – Petrograd 22. veebruar 1918

See Tallinnast Petrogradi, kodanik Tutelbergile saadetud tagurpidi aadressiga kiri näib esmalt ehk mittemidagi ütlev aga uurime lähemalt. Mark on kustutatud Tallinna masintempliga — see tuli Krag-masinast, mis lubas tembeldada 1000 kirja minutis. Sellised masinad oli Eestis kasutusel Tartus (1917) ja Tallinnas (1917 ja 1918 algus).

Samas huvitavamaks läheb asi, kui vaatame saatmise aega postitemplil: 22. veebruar 1918. Ehk siis väga segane aeg, mil Eesti rahvuslased olid juba haaranud Saksa vägede eest põgenevatelt enamlastelt võimu Tartus ja Pärnus, Haapsalu ja Valga olid juba sakslaste käes. Tallinn sai Eesti rahvuslike jõudude kontrolli alla 2 päeva hiljem, 24. veebruaril. Kiri on Petrogradi jõudnud 25. veebruaril, mil Eesti Vabariik oli juba välja kuulutatud. Kahjuks pole säilinud ümbriku sisu, oleks huvitav lugeda millest sel segasel ajal kirjutati.

English summary: Here we see stamp cancelled by Krag machine used in Tallinn in 1917-1918. The letter was sent on February 22, 1918 — very toubled time when German troops were moving to mainland Estonia and bolsheviks were retreating from Estonia. By this date Haapsalu and Valga were already controlled by Germans, Tartu and Pärnu were under control of Estonian national forces, but Tallinn was controlled by bolsheviks. Bolsheviks left Tallinn on February 24 and on the same day Estonian Republic was also announced. The letter arrived in Petrograd on February 25.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga